Szczuplejsza wersja swojej klasycznej kuzynki. Zamiast płatów makaronu – grillowane plastry cukinii. Zdrowiej, zdecydowanie bardziej lekko ale równie pysznie. Lasagna z cukinii po prostu. Sos rozpływa się na podniebieniu, ser przyjemnie się ciągnie a domownicy przy stole proszą: “jeszcze odrobinę”.
“Z cukinii? Naprawdę?” usłyszałam, gdy na pytanie “co dziś na obiad?” odpowiedziałam, że lasagna, ale trochę inna. Nieufność na twarzach biesiadników szybko przeszła w zaskoczenie, kiedy zatapiali zęby w pierwszych kęsach. Potem wymalował się na nich czysty zachwyt i błogość. Bo lasagna z cukinii ma wszystko, czego chcemy od porządnej zapiekanki.
Rolę główną w tym daniu gra cukinia, jedno z najbardziej plastycznych warzyw jakie znam. Świetnie sprawdza się w placuszkach, daniach jednogarnkowych czy na grillu. W dodatku jest zdrowa, niskokaloryczna i stosunkowo tania, zwłaszcza w sezonie. Sporo zalet, prawda? To na deser jeszcze jedna – cukinia jest bardzo towarzyska. Dzięki temu, że ma neutralny smak łatwo przyjmuje aromat przypraw i sosów.
jak przygotować lasagnę z cukinii?
W lasagni cukinia sprawdza się znakomicie, pod warunkiem, że odpowiednio ją potraktujemy. Zawiera sporo wody i jeśli się jej nie pozbędziemy zamiast zwartej, pysznej lasagni dostaniemy zupę.
Po pierwsze – krojenie. Cukinię kroimy wzdłuż na plastry o grubości około 5 milimetrów. Najłatwiej zrobić to mandoliną, jeśli masz taką, w której można regulować grubość plasterków. Opcja prostsza to nóż. Ale musisz to zrobić precyzyjnie, by plastry miały podobną grubość.
Po drugie – solenie. Sól wyciągnie z cukinii nadmiar wilgoci. Plastry dokładnie posól i odstaw na pół godziny. Ja układam je warstwami na desce do krojenia a kiedy puszczą sok mocno odciskam papierowym ręcznikiem.
Po trzecie – grillowanie. Wystarczy patelnia grillowa, nie musisz rozpalać węglowego grilla. Plastry skrapiam leciutko oliwą i szybko smażę z obu stron. Grillowanie przyspiesza pieczenie lasagni a do potrawy dodaje dymnych aromatów.
Reszta jest już prościutka – cukinię, mozarellę, sos i ricottę wystarczy warstwami poukładać w naczyniu do zapiekania. Po godzinie na stół wjeżdża najzdrowsza lasagna świata.
PS. Jeśli lubisz cukinię to koniecznie wypróbuj mój przepis na pasztet z cukinii. Zaskoczy Cię jego pełen smak, który na kawałku chrupiącej bagietki na głowę bije wiele mięsnych pasztetów.
LASAGNA Z CUKINII
Składniki
- 800 g cukinii 4 średnie sztuki
- 150 g ricotty
- 1 jajko
- 300 g mozarelli 2 kulki
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- 40 g startego parmezanu
- sól
SOS POMIDOROWY Z MIĘSEM
- 400 g mielonej wieprzowiny chudej
- 2 puszki pomidorów
- 150 g cebuli duża sztuka
- 5 ząbków czosnku
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego
- 1 łyżeczka suszonego oregano
- 1 łyżeczka suszonej bazylii
- sól, świeżo mielony pieprz
Sposób przygotowania
CUKINIA
- Cukinię pokrój wzdłuż na plastry o grubości 4-5 milimetrów. Rozłóż na płaskiej powierzchni, posyp solą i odstaw na 30 minut. Możesz ułożyć posypane plastry warstwami na kuchennej deseczce.
- Po 30 minutach ususz każdy plaster papierowym ręcznikiem – pod wpływem soli cukinia puści sporo soku. Osuszone plastry posmaruj oliwą z oliwek. Każdy plaster podsmaż na patelni grillowej z obu stron.
SOS POMIDOROWY
- Cebulę pokrój w drobną kostkę, czosnek przeciśnij przez praskę. Na dużej patelni rozgrzej oliwę. Dodaj cebulę i smaż przez około 3 minuty, aż zmięknie. Dodaj czosnek i smaż kolejną minutę. Uważaj, żeby ne przypalić czosnku, bo stanie się gorzki.
- Dodaj mięso i smaż często mieszając aż się zarumieni. W czasie smażenia staraj się rozdrobnić mięso za pomocą łyżki, by grudki nie były zbyt duże. Dodaj pomidory z puszki, koncentrat pomidorowy, oregano, bazylię i dobrze wymieszaj.
- Gotuj około 30 minut tak, by sos porządnie zgęstniał. Dopraw solą i pieprzem.
RICOTTA
- Ser ricotta wymieszaj z jajkiem. Dopraw solą i pieprzem.
LASAGNA
- Blachę do pieczenia o wymiarach 20×28 cienko posmaruj oliwą. Ułóż 1/5 plasterków cukinii, potem 1/4 mozarelli. Na warzywa i mozarellę wylej 1/4 sosu a następnie 1/4 ricotty z jajkiem. Powtórz to 3 razy, układając plasterki cukinii, mozzarellę, sos mięsny i mieszankę ricotty. Przykryj ułożone warstwy ostatnią warstwą cukinii i obficie posyp startym parmezanem.
- Piecz około 1 godziny w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni. Wierzch powinien być złotobrązowy a sos powinien wyraźnie się zagotować przy brzegach formy. Przed podaniem odstaw lasagne w temperaturze pokojowej na 15 do 20 minut.