Chleb, który ukradł nasze podniebienie. Chrupiąca skórka i delikatny, miękki środek. Pyszny, pachnący i dziecinnie prosty. I by go zrobić wcale nie musicie kupować thermomixa! Pão de água czyli chleb portugalski.
Jest pyszny. Dokładnie taki, jaki zapamiętałam z podróży do Portugalii. Chleb, który kupowałam w sklepiku na dole budynku, w którym mieścił się nasz mały hotelik był niezbyt urodziwy – spory bochenek, niezbyt starannie uformowany z grubą, dobrze wypieczona i chrupiącą skórka. Do tego mięciutkie wnętrze pełne sporych dziur. Idealny.
Dziś chleb portugalski podbija Instagrama. Czy ja się temu dziwię? Wcale. Kto raz upiekł taki chleb będzie to robił zawsze. Smakuje bosko, robi się prosto a lista składników, których potrzebujecie wynosi dokładnie 4. I nie ma na niej thermomixa.
Chlebem portugalskim poczęstowała mnie przyjaciółka, wielbicielka kuchennego robota. Był tak dobry, ze postanowiłam wypróbować przepis we własnej kuchni. Tyle, że w mojej kuchni thermomixa nie ma. Metodą prób i błędów dostosowałam przepis dla osób, które tak jak ja w domu mają mikser ręczny albo stojący mikser planetarny. Czyli
prosty sposób na chleb portugalski
By upiec chleb portugalski potrzebujesz mąki, wody, drożdży instant i soli. I odrobinę cierpliwości. Wybierz mąkę, której zwykle używasz do ciasta drożdżowego – w tym przepisie sprawdzi się doskonale. Możesz zastąpić część mąki mąką graham, ale nie przesadź. Chleb portugalski to grzesznie pyszne białe pieczywo i właśnie takie jest najlepsze.
Pierwszy etap to połączenie mąki i wody. Dobrze wymieszane odstaw na co najmniej 40 minut. I pamiętaj – nie próbuj iść na skróty. Mąką musi mieć czas, żeby dobrze wchłonąć wodę. Dzięki temu Twój chleb będzie miał delikatny i miękki środek. Dopiero wtedy dodajemy do ciasta drożdże i sól i dobrze wyrabiamy mikserem. Dobrze to co najmniej 10 minut ręcznym mikserem lub w mikserze planetarnym.
Ciasto powinno wyrastać około 2 godzin. I tu po raz kolejny warto dać mu czas. To podczas wyrastania w chlebie powstaną spore pęcherzyki powietrza, a w czasie pieczenia chleb dodatkowo urośnie. Gotowe ciasto delikatnie i niezbyt starannie formujemy w bochenek i do piekarnika.
Chleb portugalski piekę 25 minut w piekarniku rozgrzanym do 250 stopni. Potem zmniejszam temperaturę i piekę dalej, kolejne 30 minut. Do piekarnika zawsze wstawiam naczynie z wrzątkiem – dzięki temu nie tylko chleb ale także moje proste bagietki i inne śniadaniowe wypieki mają obłędnie chrupiącą skórkę.
CHLEB PORTUGALSKI
Składniki
- 720 g mąki pszennej (typu 450-650 )
- 550 g wody
- 10 g drożdży suszonych lub 15 g drożdży świeżych
- 15 g soli
Sposób przygotowania
- Mąkę i wodę wsyp do miski lub do misy miksera. Mieszaj 5 minut za pomocą końcówek do wyrabiania ciasta. Przykryj naczynie i odstaw na 40 minut.
- Do mąki wymieszanej z wodą dodaj drożdże i sól. Wyrabiaj mikserem lub w robocie kuchennym przez 8-10 minut. Przykryj i odstaw do wyrośnięcia na 2 godziny lub do podwojenia objętości.
- Rozgrzej piekarnik do 250 stopni ( możesz w nim ustawić kamień do pieczenia pizzy, ale pamiętaj, że trzeba go porządnie rozgrzać). Ciasto wyłóż blat lub blaszkę do pieczenia obsypaną mąką. Oprósz je mąką, to samo zrób z dłońmi. Naciągnij bok ciasta i nałóż na pozostałą część formując delikatnie podłużny bochenek. Możesz naciąć ciasto żyletką lub ostrym nożem.
- W piekarniku ustaw naczynie z wrzątkiem. Wsuń blaszkę z ciastem lub delikatnie zsuń chleb na kamień do pizzy. Piecz przez 25 minut w temperaturze 250 stopni, następnie zmniejsz temperaturę do 220 stopni i piecz kolejne 30 minut. Jeśli wolisz grubszą po tym czasie skórkę zmniejsz temperaturę do 180 stopni i piecz chleb kolejne 10-15 minut.
- Wyjmij chleb z piekarnika, przełóż na kratkę i pozostaw do przestudzenia
Czy w maszynie do Chleba wyjdzie ? 🙂
nie próbowałam, bo nie mam takiej maszyny, ale gdybym miała spróbować, to zrobiłam chleb z połowy porcji. Chleb portugalski mocno wyrasta więc trzeba mu zrobić miejsce 😉 jeśli wypróbujesz to daj mi znać, czy się udało 😉
Wyszedł mi i smaczny, po 2 dniach neistety bardzo sie kruszyl.
Warto szybko jesć:) dziekuje!
cieszę się 🙂 pieczony w piekarniku się nie kruszy
Czy chlebek Pani piekła bez przykrycia? Piecze Pani na kamieniu?
piekę odkryty na dobrze nagrzanym kamieniu 😉
Czy piekarnik nagrzewa Pani góra/dół? I czy używać termoobiegu?
nagrzewam góra i dół, piekę na dobrze rozgrzanym kamieniu do pizzy
termoobiegu nie używam do tego chleba
Można użyć samej góry lub termoobieg? Ile C* stopni
termoobieg tak, sama góra nie, bo wtedy chleb od dołu będzie surowy
A drożdże świeże jak i w którym momencie dodać?
w tym samym, co drożdże suszone. Razem z solą. 😉
Chleb piekłam na kamieniu super
bardzo się cieszę 🙂
Ciasto nie wyrosło
zdarzyło mi się podobnie, powodem były drożdże
A jeśli zrobię dwa chlebki mniejsze to jaki byłby czas pieczenia ? Ciężko mi dopasować samemu 🙂 chleb najlepszy pod słońcem😊
Myślę, że musisz po prostu obserwować chleb. Pierwsze 25 minut piekłabym w wyższej temperaturze a po obniżeniu temperatury sprawdzała po prostu jak się rumieni 🙂
Czy chleb można upiec w naczyniu żaroodpornym ? Jeśli tak to czy czas pieczenia i temperatura będzie taka sama ?
Nigdy nie próbowałam. Na pewno musiałoby być duże, żeby chleb miał miejsce, zeby urosnąć. I piekłabym odkryty.
Piekłam w naczyniu żaroodpornym, wychodzi bardzo dobrze, po 20 minutach przykryłam folią aluminiową żeby skórka za mocno się nie spiekła. Wyszedł idealny.
super 😉 bardzo się cieszę
Pominęłam pierwsze leżakowanie 40 min (zapomniałam upss) Teraz wyrasta przez 2 godz. mam nadzieje ze wyjdzie.
koniecznie daj znać, jestem bardzo ciekawa
Wyszedł ładny, nic mu nie brakowało. Ale zrobiłam zaraz drugi i wyszedł większy i bardziej pulchny 🙂
Bardzo się cieszę 😉 wypróbuj koniecznie bułki poznańskie
Też nie mam TM i spróuję speedcooka 🙂
ten chleb może zrobić bez żadnej maszyny, wystarczy ręczny mikser
Nie robiłam nigdy chleba, ale ten wygląda pysznie. spróbuję 🙂
Chciałabym dodać trochę mąki razowej lub żytniej. W jakiej proporcji do mąki pszennej? Może być np. 250-500g?
Dodałbym na początek 10 -15 procent wagi, jeśli wyjdzie ok możesz spróbować 20 -25 procent. I podziel się efektami koniecznie 😉
Fajny przepis, zastanawiam się nad wypróbowaniem. Mam problem z piekarnikiem, mój grzeje tylko do 230° czy chlebek się dopiecze czy trzeba będzie kombinować z czasem?
wydłużyłabym o 5-10 minut
Czy nie za dużo wody?76%?
nie, receptura sprawdzona i jak najbardziej ok
Ja proponuję składanie co 30min. że 2 razy
możesz spróbować, choć ciasto jest dość lejące. No i cały geniusz tego przepisu polega na tym, ze nie wymaga dużego wysiłku – składania i formowania jak inne chleby a i tak wychodzi genialny.
Wyszedł pyszny. 🙂 Pamiętam, że podczas pobytu w Portugalii jadłam identyczny chleb.
dokładnie takie samo mam wspomnienie z podróży do Portugalii 😉 cieszę się, że ci smakował i zapraszam do mnie częściej 😉
Chleb piekę już kolejny raz i wychodzi fenomenalny, szkoda że można wstawić zdjęcia 🙂 Robię idealnie jak w przepisie i piekę na nagrzanym kamieniu, piekarnik grzanie góra i dół. Fakt że porcja jest duża, bo razem z mężem jemy przez tydzień i niestety już pod koniec tygodnia jest wyschnięty i twardszy, ale wciąż pyszny.
Chleby na drożdżach niestety twardnieją, taka ich uroda. Z chęcią zobaczyłabym zdjęcie 😉 spróbuję wstawić taką opcję do komentarzy, a na razie możesz mi je wysłać na Instagramie albo wrzucić w stories z oznaczeniem @plateby.kate 🙂 Wesołych Świąt!
Robię chyba piąty raz z podanych składników i dopiero dzisiaj doczytałam o tych 40 min… 😀 Zawsze mieszam wszystko i rośnie około 1 h 40 min-2 h i wychodzi pyszny, ale chyba ma mniejsze “dziury” niż na zdjęciu 🙂 Jak będę mieć więcej czasu to spróbuj kiedyś z podwójnym wyrastaniem ciekawe czy będzie różnica 🙂
Będzie 😉 i w smaku i w wyglądzie ,bo dziury będą większe 😉
Dzień dobry, piekłam w swoim życiu chleb z niejednego przepisu. Ostatni miał tak twardą skórkę i nawet środek, że nawet dzień po upieczeniu i leżakowaniu w woreczku ciężko się go jadło. A koniecznie chciałam dla Męża coś upiec. Wpisałam w Google chleb ziękkim środkiem i pojawił mi się na pierwszym miejscu Pani blog z przepisem na tę pyszność! Upiekłam i to był strzał w 10!!! Choć zaraz po wyjęciu z piekarnika myślałam, że znowu nic z tego, ponieważ skórka była twarda i spieczona. Odstawiłam na kratkęaby wystygł. Moje zdziwienie było ogromne, gdy po ok.40min.nacisnęłam chlebek, a skórka była już miękka i sprężysta. Przystąpiliśmy do degustacji. Smak wyborny. Chleb mięciutki w środki z chrupiącą skórką, i nie jest gliniany jak większość sklepowych gniotów!!! Jest tak pyszny, że nawet nasz wybredny jedzeniowo Syn spróbował, dając mu ocenę 10/10! Produkcja chleba to przyjemność. Wszystko robiłam ręcznie. Dziękuję serdecznie za przepis. P.S.Cchiałam jeszcze zobaczyć jak chleb będzie zachowywał się po trzech dniach, czy długo będzie tak świeży, ale nie zdążyłam, ponieważ Mężuś prawie cały zjadł (z podanej porcji) w ciągu jednego dnia 😃
bardzo się cieszę ❤️ chleb zachowuje świeżość przez 2-3 dni, potem może się kruszyć. Taka uroda chlebów na drożdżach. Musisz wypróbować przepis na bagietki 🙂
Może się i kruszy, ale bardzo mało. Z podanej porcji zrobiłam tylko dwa razy, potem zwiększyłam ilość składników, i teraz (już ok.15razy) piękę duży chleb, który starcza dla moich dwóch Żarłoków na ok.4dni. Po tych 4dniach nadal zachowuje genialną świeżość. Gdzie tylko mogę, to częstuję chlebem i rosnę w piórka jako znakomita kucharka 😉 prawda jest taka, że zawiozłam kiedyś na gościnne występy do rodziny, to Siostrzenica jadła go samego, bo stwierdziła, że jest tak dobry, że nie trzeba go niczym psuć. Tak więc dziękuję za przepis i chyba już za wszystkie sklepowe ”chlebki”. PS. Gdyby ktoś chciał zrobić, a nie ma termomixa ani robota z hakiem – ja mieszam drewnianą łychą 😁 i wychodzi.
bardzo się cieszę 🙂 u nas połowa znika zanim dobrze wystygnie 😉
Robię już trzeci raz ten chlebek i jest kozacki 👌szkoda że nie można zdjęcia podesłać ale wychodzi za pierwszym razem bardzo polecam
Bardzo się cieszę 😉 podeślij zdjęcie na kontakt@platebykate.com
Chleb pyszny …zastosowałem wszystkie polecenia jednak skóra jest bardzo twarda a krojenie jest bardzo uciążliwe wygląda na to czas w moim piekarniku jest dużo za długi chociaż według przepisu.
to możliwe – w moim piekarniku ten czas jest ok, a u mojej mamy – za krótki. Trzeba poznać swój sprzęt po prostu. Skróć czas o 5 min, a jesli nadal dla ciebie skórka będzie za twarda to o 10 minut.
Wyśmienity chleb, mąż stwierdził że jego ulubiony. Skórka chrupiąca, w środku mięciutki. Trzymałam się sztywno przepisu, wychodzi super. Polecam i piekę kolejny 🙂