Smak dzieciństwa – bułki o chrupiącej skórce i miękkim, delikatnym środku, odrobina masła, domowy twarożek i miód z pasieki dziadka. Bułki poznańskie, z charakterystycznym przedziałkiem, pachnące i pyszne. Nie było wyjścia – musiałam upiec.
Domowe pieczywo to rzecz z pogranicza kuchni i magii. Precyzyjne odmierzanie składników, sprawdzanie typów mąki, mieszanie i powolne wyrabianie. Radość, gdy ciasto, które z takim poświeceniem przygotowaliśmy rośnie w oczach i satysfakcja, gdy dom wypełnia się zapachem pieczonego chleba czy bułek. Przyjemność ogromna, nawet jeśli kształtom bułek daleko do ideału a chleb nie chce wyglądać jak na zdjęciu z Instagrama.
Pieczywo z własnego piekarnika smakuje obłędnie. Niby lista składników taka sama jak w piekarni ale efekt – zadziwiający. Alchemia po prostu nie kuchnia. Może tak smakuje radość i satysfakcja, że coś się udało. A może to smak zwycięstwa? Jak myślicie? Dajcie znać, jeśli znajdziecie na to pytanie odpowiedź.
bułka z przedziałkiem
Przekopałam internet i nie tylko, żeby sprawdzić, dlaczego bułki poznańskie są poznańskie właśnie. I nie znalazłam. Jedyna sensowna hipoteza prowadzi do mąki. Do wypieku bułek używamy uniwersalnej mąki pszennej typ 500 lub 550. Mąki o tym numerze to mąki uniwersalne. Sprawdzają się w naleśnikach, ciastach czy pizzy. Bułki poznańskie mogłyby być też bułkami wrocławskimi, bo mąka uniwersalna nazywana jest też wrocławską.
Wypróbowałam kilka przepisów na bułki poznańskie – w niektórych nie znajdziecie mleka, w innych – nie ma ani grama masła. Mi i moim domowym głodomorom najbardziej smakują jednak te lekko maślane. Masła w przepisie jest niewiele, ale różnica w smaku – ogromna.
Bułki, chleby i bagietki zawsze piekę w maksymalnie nagrzanym piekarniku. Nasze domowe piecyki nigdy nie dorównają tym w piekarniach ale czy muszą? Zwłaszcza, że wystarczy na dnie piekarnika ustawić naczynie z wrzącą wodą. Para, którą wypełni się piekarnik sprawi, że wasze bułki będą rumiane i chrupiące.
Jeśli lubisz domowe pieczywo koniecznie spróbuj upiec bagietki. To łatwiejsze niż sądzisz a przepis krok po kroku znajdziesz tutaj, na blogu.
BUŁKI POZNAŃSKIE
Składniki
- 400 g mąki pszennej typ 500 lub 550
- 150 g wody letniej
- 150 g mleka
- 7 g suchych drożdży
- 50 g masła rozpuszczone, przestudzone
- 1 łyżeczka cukru
- 1 łyżeczka soli
Sposób przygotowania
- Suche drożdże rozpuść w wodzie. Dodaj cukier, 1 łyżkę mąki i wymieszaj. Odstaw w ciepłe miejsce na 15 minut.
- Do misy miksera wsyp mąkę, wlej rozczyn drożdży i ciepłe mleko. Wymieszaj. Dodaj rozpuszczone i przestudzone masło i sól. Wyrabiaj 12 -15 minut za pomocą haka lub ręcznie. Ciasto powinno być gładkie i elastyczne.
- Przełóż ciasto do miski wysmarowanej olejem, przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrastania na co najmniej godzinę a najlepiej na 1,5 godziny. Ciasto powinno podwoić objętość.
- Przełóż ciasto na oprószony mąką blat i odgazuj ciasto zagniatając 2-3 razy. Podziel ciasto na 8 równych części (ja używam wagi) i uformuj podłużne bułki. Oprósz mąką, przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na 40 minut.
- Piekarnik rozgrzej do 200 – 230 stopni. Na dnie piekarnika ustaw naczynie żaroodporne i wlej do niego wrzącą wodę.
- Wyrośnięte bułki naciśnij silikonową łopatką lub tępą stroną noża tak, by powstał przedziałek, ale jednocześnie ostrożnie, by nie przeciąć ciasta.
- Piecz 15 -18 minut, w zależności od tego jak bardzo rozgrzany jest piekarnik: im wyższa temperatura tym krótszy czas pieczenia. Upieczone bułki ostudź na kratce.
Czy da się ciasto na te bułki przygotować wieczorem a rano dopiero formować? Chodzi mi o to, żeby rano maksymalnie skrócić czas przygotowania. Ciasto może leżakować w lodówce całą noc?
Tak – po tym, jak ciasto wyrośnie uformuj bułki, przykryj ściereczka i na ostatnie wyrastanie wstaw do lodówki. Rano odstaw na blat na 20-30 minut, potem odkryj , zrób przedziałek i możesz piec 😉
Witam
Szybkie pytanko, czy piekarnik nagrzewamy góra – dół?
Tak 😉
Zamiast: “230 stopni” sugeruję 230°C ( ° =naciśnij : Alt+2+4+8) – wygląda dużo lepiej, zamiast: “CZAS GOTOWANIA 15min. min.” lepiej jest napisać : CZAS PIECZENIA 15min. min.” A bułki będę piekł rszem z wnuczętami, przepis łatwy i zanosi się na ucztę u dziadka.
i jak? udały się?
Doskonały przepis. bułki są wyborne. Od Siebie dodałam 1 jajko do ciasta. Polecam. domowe bułki przebijają wyroby z piekarni 👍 jak brakuje mąki 550 można użyć zmielonych płatków orkiszowych.
400g mąki i 300g wody z mlekiem to to ciasto można wylać z robota takie rzadkie. ja dałem 450g mąki i 300g wody i ciasto wyszło bardzo luźne a bułki wyszły dość płaskie. Następnym razem dam jeszcze więcej mąki.
Moim zdaniem te proporcje są dobre, zawsze robię podobnie. Czasami mąka “bierze” więcej lub mniej płynu – płyn zawsze trzeba dodawać stopniowo.
Mi wyszlo identycznie i tez musialam dodac jeszcze 300g mąki a mimo to plywa jak kisiel 🙁
Czy muszę dodać do bułeczek sól i cukier? Czym to zastąpić? Chce zrobić te bułeczki dla niemowlaka.
bez soli nie będą miały smaku 🙁 a cukru jest naprawdę odrobina
Ciasto ma zbyt duza hydracje. Z miejsca proponuje dac 500 g maki i jest idealnie:)
hmmm… mi zawsze wchodzi idealnie 😉 nie jest zbyt lejące
Wyszly idealne moj roczniak sie zajada jak nigdy
bardzo się ciesze 🙂
Bułki fajne, pyszne, ale mąki musiałam dać więcej z 50-70 gr. Wtedy się idealnie połączyło 🙂
spróbuj z inną mąką
Mam przenośny piekarnik gdzie górna granica temperatury jest na 230 stopni, będzie to duża różnica w czasie pieczenia?
nie, jakieś 5-7 minut, ale musisz po prostu przetestować. Piekłam je na wakacjach w piekarniku, który rozgrzewał się do 200 stopni i czas pieczenia wynosił 25 minut
Czy można dodać napij rośliny ?
Pozdrawiam
Nie próbowałam, nie wiem, jaki byłby efekt. Użyłabym wody albo mleka owsianego
czy trzeba czyms posmarowac buleczki na wierzchu przed pieczeniem? czy wystarczy dac wode na spode piekarnika zeby wyszly takie rumiane?
nie trzeba smarować 🙂 wystarczy na dnie piekarnika postawić naczynie z wodą
Buleczki z tego przepistu to pychotka. Proporcje super. Dziś nawet zrobilam z maka orkiszowa jasna. Baaa zrobilam dodatkowa porcje na jutro. Włożę do lodóweczki i jutro będę piec. Zatem polecam te bułeczki 🤩
bardzo się cieszę 🙂
Z tego przepisu,zrealizowanego niemal 1:1 udają się mi najsmaczniejsze bułeczki,dziękuję ☺️ *różnica to termoobieg
Bardzo się cieszę i smacznego 🙂
ja dalem lyzeczke miodu zamiast cukru i wyszly super
muszę spróbować – dzięki 🙂
Bułeczki przepyszne, ja swoje posypałam czarnuszka, piekłam z mąki pszennej chlebowej, napewno przepis zagości u nas na stałe 😀
bardzo się cieszę i zapraszam po inne przepisy
Najlepszy przepis na bulki, jeszcze nigdy nie wyszly mi takie pyszne i puszyste. Pozdrawiam
bardzo się ciesze 🙂 i smacznego
Wg mnie proporcje są idealne:) warto poczekać aż ciasto wyrośnie, i gdy wyjmujemy je na blat, już się nie „leje” czy klei, jest idealne do zagniecenia, puszyste i elastyczne:) też się zdziwiłam na początku, ale w miarę wyrabiania ciasta (ręcznie), nabierało odpowiedniej konsystencji. Polecam przepis! Bułki pycha:)
to prawda
Kiedy wlać wrzącą wodę do naczynia żaroodpornego, po nagrzaniu piekarnika, czy przed ?
bo wiadomo,że naczynie żaroodporne trzeba włożyć do piekarnika przed nagrzaniem.