Piernik idealny. Pachnący goździkami, cynamonem i miodem, rozpływający się w ustach. Doskonały z powidłami, świetny w formie pierniczków. Piernik dojrzewający.
Pachnie obłędnie, smakuje – jeszcze lepiej. Bez piernika i pierniczków nie ma Bożego Narodzenia, przynajmniej w moim domu. Ale tradycja wypiekania korzennych ciast i ciastek jest dłuższa niż znana mi historia mojej rodziny – sięga średniowiecza.
Piekli je zakonnicy a każdy zakon, miasto czy cukiernik miał własną, pilnie strzeżoną recepturę. Łączyły je przyprawy – cynamon, kardamon, goździki i imbir. A że korzenne przyprawy były drogie to i pierniki były towarem luksusowym i symbolem bogactwa. Przepisywano je jako lek na trawienie, gościły na stołach najzamożniejszych i zwykle od święta. Dziś można je kupić przez cały rok i bez recepty, ale nic nie dorówna piernikowi, który zrobimy samodzielnie.
słodkie Boże Narodzenie
Piernik dojrzewający nie ma sobie równych. Aromatyczny i pełen przypraw, z których najważniejsza to czas. Przygotowanie ciasta jest proste, reszta to czekanie. Ciasto potrzebuje 4-6 tygodni spokoju, by przyprawy i miód dobrze się połączyły, dlatego ciasto na piernik dojrzewający przygotowuję w pierwszej połowie listopada. W połowie grudnia jest gotowy do pieczenia.
Ciasto na piernik dojrzewający możesz wykorzystać na wiele sposobów. Możesz upiec z niego blaty. Przełożone powidłami, czekoladą albo masa marcepanową i oblane czekoladą to idealne bożonarodzeniowe ciasto. Możesz wykorzystać ciasto do przygotowania pierniczków. A jeśli oblejesz je czekoladą Twoje święta na pewno będą słodkie.
CIASTO NA PIERNIK DOJRZEWAJĄCY
Składniki
- 500 g miodu naturalnego np. wielokwiatowego
- 250 g masła
- 1,5 szklanki cukru
- 1 kg mąki pszennej
- 3 jajka
- 3 łyżeczki sody oczyszczonej
- 125 ml mleka
- 1/2 łyżeczki soli
- 40 g przyprawy do piernika 2 torebki
Sposób przygotowania
- Miód, cukier i masło podgrzej wolno aż wszystkie składniki rozpuszczą i dobrze połączą. Wystudź.
- Sodę i sól rozpuść w mleku.
- Do wystudzonej masy dodaj mleko z sodą i solą, jajka, przyprawę do piernika i mąkę. Starannie wyrób ciasto.
- Ciasto przełóż do szklanego, kamionkowego lub emaliowanego naczynia. Przykryj ściereczką i odstaw do lodówki, lub w inne zimne miejsce na 4-6 tygodni.
- Z ciasta możesz upiec piernik przekładany powidłami albo pierniczki.
Obłędne. Jak co roku. Pytanko. Czy może leżeć w plastikowej misce dojrzewając? Czy ma to na coś wpływ?.
moim zdaniem może, jeśli tylko to miska do kontaktu z żywnością 😉