Smakuje jak najlepsze włoskie szynki i nie kosztuje milionów monet. Potrzebujecie tylko dobrego planowania i sporo cierpliwości. Domowy schab dojrzewający to genialny sposób na domową wędlinę. W dodatku udaje się zawsze i każdemu.
Zazdroszczę Włochom. I Hiszpanom. Zazdroszczę też Chorwatom i Portugalczykom. W sklepach mogą wybierać wśród doskonałych długo dojrzewających wędlin: szynek, kiełbas i nie tylko. W ich przygotowaniu doszli do perfekcji i doskonale czuć to na podniebieniu. W dodatku tak przygotowane wędliny to sto procent mięsa w mięsie.
Suszenie w południowej Europie jest tak popularne jak wędzenie na północy. To świetny sposób na przygotowanie wyjątkowych mięs, z którego często korzystała moja babcia. Aromatyczne kiełbasy, pełne czosnku i majeranku wisiały na drążku na strychu. Receptura jest pilnie strzeżonym rodzinnym sekretem. Na szczęście ta na schab dojrzewający tajna nie jest, a przygotowanie schabu to pestka.
schab dojrzewający
smak domowej wędliny
To, co najważniejsze to dobrej jakości mięso i przyprawy. Nic więcej. Bez wysiłku i bez wędzenia a efekt – murowany. Choć przygotowanie to prawdziwa lekcja cierpliwości.By przygotować schab dojrzewający potrzeba od 10 do 12 dni i tego czasu skrócić się po prostu nie da. Ale smak wynagradza wszystko.
W dodatku domowa wędlina to wędlina bez konserwantów, którymi faszerowane są wyroby na sklepowych półkach. Jedynymi “konserwantami”, których musisz użyć jest sól (najlepiej peklowa) i cukier. To one wyciągają z mięsa wilgoć i zapewniają zbalansowany smak. Ale to nie wszystko bo najlepszy schab dojrzewający to schab pełen aromaty przypraw. I tu można zaszaleć. W mojej mieszance przypraw musi się znaleźć czosnek i majeranek. Używam też różnych rodzajów papryk, pieprzu, czubrycy i cząbru. Użyj tych, które lubisz najbardziej.
SCHAB DOJRZEWAJĄCY
Składniki
- 1 kg schabu w kawałku
- 1 szklanka soli peklowej
- szklanka cukru
- zioła suszone: czosnek granulowany, czarnuszka, czosnek niedźwiedzi, pieprz
DODATKOWO
- gaza o wymiarach 1 metr na 1 metr opcjonalnie 2 pończochy lub rajstopy
- sznurek bawełniany
Sposób przygotowania
- Mięso umyj, dokładnie oczyść z błon i tłuszczu. Przełóż do naczynia i zasyp cukrem, tak, by całkowicie pokrył mięso.. Przykryj i wstaw do lodówki na 24 godziny.
- Po 24 godzinach mięso wyjmij z lodówki, oczyść z cukru, obmyj i osusz a naczynie umyj. Ułóż mięso ponownie w naczyniu, zasyp solą, tak by mięso było dokładnie przykryte. Przykryj i ponownie wstaw do lodówki na 36 -48 godzin.
- Po tym czasie mięso ponownie umyj, osusz i natrzyj mieszanką ulubionych ziół. Przełóż do naczynia i wstaw do lodówki na 24 godziny.
- Wyjmij mięso z lodówki i dokładnie owiń gazą i zasznuruj. Możesz też przełożyć schab do pończochy – najpierw do jednej nogawki i zawiąż, tak, by ściśle przylegała do mięsa. To samo zrób z druga pończocha lub nogawką.
- Tak przygotowany schab powieś w ciepłym i przewiewnym miejscu – nad kuchenką, przy kaloryferze. Susz od 7 – do 10 dni. Czas suszenia zależy od grubości schabu – jeśli mięso po nacisku jest miękkie należy je jeszcze suszyć. Gotową wędlinę przechowuj w lodówce.
Jak długo można przechowywać taki schab?
Czy sól peklową (w mniejszej ilości) mogę wymieszać ze zwykłą solą?
Wyszedł jak na zdjęciu … ale mocno słony… tak ma być, czy mogłem popełnić jakiś błąd?
hmm… a jak długo trzymałeś w soli? Czasami, jak kawałek schabu jest cienki to może być zbyt słony
Co się stanie jeśli najpierw schab trzymałem w soli, a później w cukrze?
Teraz odpoczywa w lodówce 😉
nic nie powinno się stać, schab może być co najwyżej nie tak równo zasolony 😉 oba składniki wyciągają wilgoć i konserwują