Zupa z pokrzyw? Tak, tak, i jeszcze raz tak. Tak, bo jest pyszna a przepis to po prostu pestka. Tak, bo to prawdziwa bomba witamin i minerałów, które organizm lubi bardziej niż kolorowe pastylki z apteki. I ostatnie tak, bo na urodę działa lepiej niż nie jeden krem.
Kojarzą się z piekącymi pęcherzykami na skórze, kiedy wyciągaliście piłkę, która wpadła w krzaki? Czy z harcerzem – gapą z piosenki, który w nie wpadł po pas? A z obiadem? Nie? A powinny. Pokrzywy to świetny pomysł na obiad. Niedrogi, szybki, prosty i bardziej niż zdrowy.
Zupę z pokrzyw pamiętam z dzieciństwa. Koszyczek młodych pędów z wypraw do lasu przynosiła cioteczna babcia mojego Taty. Przez krótkie kilka tygodni, gdy pokrzywy były młode gotowała z nich prostą zupę warzywną. Namawiała mnie nie raz bym spróbowała ale nie dałam się przekonać. Szkoda, bo to zupa ciekawa w smaku i cudownie aromatyczna. Babcia wiedziała co robi – w niezłym zdrowiu dożyła niemal setki.
kop dla zdrowia i urody
Witaminy, minerały, sporo żelaza i błonnik – pokrzywa to roślina do zadań specjalnych. Działa jak naturalny antybiotyk, wzmacnia, odtruwa, pobudza organizm do naprawy i działa przeciwzapalnie. Niezła lista, prawda? W dodatku znaleźć można ją dosłownie wszędzie, choć ze zbieraniem pokrzyw na zupę czy sok trzeba uważać.
Najzdrowsze, pełne soków i witamin są młode pędy rośliny. Zbieramy ją zanim zacznie kwitnąć, czyli mniej więcej do końca maja. Na pokrzywowe żniwa wybierzcie się do lasu czy łąkę z daleka od miasta czy drogi. Taka będzie najlepsza. I nie zapomnijcie rękawiczek i to zdecydowanie grubszych niż lateksowe rękawiczki chirurgiczne.
Zupa z pokrzyw to zupa prosta. Prosta i krótka jest też lista składników: bulion warzywny, włoszczyzna, ziemniaki i gotowe. Ja najbardziej lubię ją w formie kremu. W tej postaci łatwiej też namówić na nią dzieci. Z odrobiną śmietany i prażonych płatków migdałów to prawdziwa petarda.
PS. Świetnie smakuje posypana odrobiną ziemniaczanych chipsów.
ZUPA Z POKRZYW
Składniki
- 100 g liści pokrzywy
- 3 szklanki bulionu warzywnego
- 100 g cebuli jedna średnia sztuka
- 100 g marchewki jedna średnia sztuka
- 50 g pietruszki
- 200 g ziemniaków
- 2 żółtka
- 5 ząbków czosnku
- 2 łyżki masła
- 1 łyżka lubczyku posiekanego
- szczypta gałki muszkatołowej
- sól, pieprz
DO PODANIA
- śmietana
- prażone płatki migdałów
Sposób przygotowania
- Liście pokrzywy wypłucz i osusz. Cebulę pokrój z grubsza na kawałki. Czosnek przeciśnij przez praskę. Pozostałe warzywa pokrój na kawałki.
- W garnku o grubym dnie rozpuść masło. Dodaj cebulę i podsmażaj na średnim ogniu mieszając aż się zeszkli. Dodaj czosnek i smaż mieszając jeszcze 1 minutę.
- Wlej bulion i zagotuj. Dodaj marchew, pietruszkę i ziemniaki. Gotuj aż warzywa zmiękną.
- Odlej z zupy 4 łyżki bulionu i ostudź. Wymieszaj dokładnie z żółtkami.
- Do zupy dodaj pokrzywę i gotuj jeszcze 5 minut. Wlej żółtko roztrzepane w bulionie i wymieszaj. Zdejmij z ognia i zmiksuj zupę ręcznym blenderem.
- Podawaj ze śmietaną i płatkami migdałów.