Sekret zdrowia i urody Japonek. Bomba antyoksydantów, naturalny antybiotyk i probiotyk. Rozgrzewa, dodaje energii a do tego jest pełna umami i po prostu pyszna. Zupa miso po prostu.
Zaczęło się niewinnie, od restauracji serwującej sushi. Zaglądałam do niej na szybki obiad – zestaw rolek i zupę miso w promocyjnej cenie. I właśnie wtedy zrozumiałam, że to właśnie gorąca zupa w ozdobnej miseczce sprawia, że wracam do baru co 2-3 tygodnie. Rozgrzewała nawet w zimowe dni i poprawiała mi humor. To po prostu musiało skończyć się kulinarną miłością, która trwa do dziś. Tak jak moja miłość do japońskie kuchni we wszystkich odsłonach.
Zupa miso to danie-petarda. Japończycy jedzą ją na śniadanie albo wstęp do innych posiłków. Jest delikatna w smaku, lekko słona i odżywcza. Wieloletnie badania udowodniły, że potrawy z pastą miso przedłużają życie, działają jak antybiotyk i… odchudzają, bo są lekkostrawne i pełne błonnika. Zupa przygotowana na bazie pasty z fermentowanej soi jest pełna białka, błonnika i antyoksydantów. Świetnie sprawdza się w czasie przeziębienia lub infekcji. Wzmacnia kości, odtruwa organizm i poprawia trawienie. Nieźle, prawda?
miso – zupa zdrowia i urody
Przygotowanie prostej zupy miso to pestka. Pastę mieszamy z lekko przestudzonym wrzątkiem lub wywarem, dodajemy tofu, posiekaną szalotkę i glony i gotowe. Rzecz arcyważna – zupy nie gotujemy! Miso to biologicznie aktywna, żywa żywność, podobnie jak jogurt. Gotowanie niszczy niektóre z jego pożytecznych bakterii. Dlatego pastę mieszamy z wywarem i przygotowujemy tylko tyle, ile możemy zjeść. Odgrzewanie niszczy jej wartość odżywczą.
Zupa miso może mieć wiele twarzy. Najbardziej popularna to wersja z tofu i glonami. Ale zupa z grzybami to prawdziwy sztos. Używam do niej pieczarek, shitake, boczniaków i grzybów shimeji i przygotowuje na esencjonalnym warzywnym wywarze. Czasami wzbogacam zupę pokrojonym w kostkę tofu. Do zupy miso pasuje też ugotowana w bulionie pierś z kurczaka.
PS. Koniecznie wypróbuj też mojego łososia w paście miso i pysznego bakłażana.
ZUPA MISO Z GRZYBAMI
Składniki
WYWAR WARZYWNO-GRZYBOWY
- 6 suszonych grzybów shitake
- 2 cebule dymki
- 5 cm imbiru
- 2 ząbki czosnku
- 2 marchewki
- 15 cm kawałek białej części pora
- 1,5 litra wody
ZUPA MISO Z GRZYBAMI
- 4 szklanki wywaru warzywno-grzybowego lub wody
- 6 łyżek pasty miso
- 200 g pieczarek
- 1 opakowanie grzybów shimeji
- 6 grzybów shitake z wywaru
- 100 g boczniaków
- garść wodorostów wakame
- 2 cebule dymki lub szczypiorek
- 2 łyżki jasnego sosu sojowego
- 1 łyżka bulionu dashi opcjonalnie
Sposób przygotowania
WYWAR WARZYWNO-GRZYBOWY
- Suszone grzyby shiitake zalej wrzątkiem i odstaw na 12 godzin, najlepiej na noc.
- Marchewki obierz, włóż do garnka razem z grzybami i wodą pozostałą po moczeniu. Dodaj dymki, pora, plasterki imbiru i przekrojone na połówki ząbki czosnku. Wlej wodę.
- Wszystko dokładnie wymieszaj i zagotuj. Zmniejsz ogień, przykryj garnek pokrywką i gotuj na wolnym ogniu 1,5 godziny.
- Wyłów z wywaru grzyby shitake i odłóż do zupy miso. Wywar dokładnie przecedź przez sitko.
ZUPA MISO Z GRZYBAMI
- Dymkę lub szczypiorek pokrój. Pieczarki pokrój w plasterki, boczniki i ugotowane w wywarze shitake w cienkie paseczki, grzyby shimeji odetnij od podstawy.
- Wywar (lub wodę) zagotuj, dodaj grzyby i zagotuj. Zmniejsz ogień, przykryj garnek pokrywką i gotuj 15 minut, by grzyby stały się miękkie.
- Dodaj glony wakame i gotuj kolejne 5 minut. Jeśli przygotowujesz wersję z tofu pokrój je w kostkę i dodaj razem z wakame.
- Gdy będziesz gotowa/y do podania zupy dodaj szalotki, bulion dashi i zdejmij garnek z zupą z ognia.
- W małej misce wymieszaj miso z 1/4 szklanki gorącego bulionu i sosem sojowym, aby uzyskać pastę. Dodaj ją do bulionu i wymieszaj. Podawaj natychmiast.