Przebój chińskich restauracji pod każdą szerokością geograficzną. Eksplodują smakiem – od słonego, przez słodki po kwaśny i ostre nuty imbiru. Soczyste, rozpływające się w ustach żeberka słodko-kwaśne.
Są jak kaczka po pekińsku – znajdziecie je w karcie każdej szanującej się chińskiej restauracji. Ma wielbicieli na całym świecie i nie ma w tym nic dziwnego. Żeberka słodko-kwaśne, jak większość potrwa kuchni syczuańskiej są po prostu pyszne. I jak wiele z ponad pięciu tysięcy potraw z tego regionu Chin jest traktowana jak klasyk chińskiej kuchni.
Kuchnia syczuańska to jedna z 8 chińskich kuchni regionalnych. I najbardziej z nich wszystkich pikantna. Mieszkańcy prowincji pokochali ostre chili, które przywędrowało do Chin wraz z hiszpańskimi i portugalskimi żeglarzami w XVII wieku i dziś dodają je do wszystkiego. Podobnie jak aromatyczny i mega ostry pieprz syczuański. I do perfekcji opanowali też łączenie różnych smaków – słodkiego z ostrym, kwaśnym, słonym i gorzkim. A to nadaje syczuańskim potrawom głęboki i wyrazisty smak, właśnie taki, jak słodko-kwaśnych żeberek.
żeberka godne mistrza
Żeberka w chińskiej wersji to jedno z moich ulubionych dań. Jadałam je zwykle w restauracji – w domu dość trudno jest uzyskać efekt podobny do tego z prawdziwej chińskiej kuchni, zwłaszcza na płycie indukcyjnej. Gotowanie na takim sprzęcie w niczym nie przypomina tego na solidnym gazowym płomieniu jakiego używają chińscy szefowie. Ci wrzucają zamarynowane żeberka na kilka chwil do rozgrzanego oleju. My ten krok pominiemy bo moja wersja żeberek to wersja uproszczona.
Po pierwsze – kolor. Głęboką, bursztynową barwę żeberka słodko-kwaśne zawdzięczają rozpuszczonemu w oleju i lekko skarmelizowanemu cukrowi. Najlepiej sprawdzi się cukier trzcinowy. Smak – to po drugie. Zbalansowaną słodycz i smak kwaśny można uzyskać na wiele sposobów. W wielu przepisach znajdziecie ketchup, nieznany raczej prawdziwym chińskim kucharzom. Oryginalne chińskie składniki kupicie w sklepach orientalnych lub w internecie ale jeśli ich nie macie to i tak bez trudu ugotujecie pyszne żeberka. Ciemny ocet chinchiang możecie zastąpić octem ryżowym, chińskie wino – dowolnym winem ryżowym.
Żeberka najpierw krótko gotujemy, potem krótko karmelizujemy a na koniec dusimy w słodko-kwaśnym sosie. Gdy są już mięciutkie zagęszczamy sos i gotowe. Najlepiej smakują z ryżem, posypane sezamem i dymką. A jeśli lubicie azjatyckie klimaty to sprawdźcie koniecznie szybki przepis na kurczaka z miodem i sezamem.
ŻEBERKA SŁODKO-KWAŚNE
Składniki
- 750 g żeberek wieprzowych
- 30 g cukru trzcinowego
- 2 łyżki ciemnego sosu sojowego
- 1 łyżka jasnego sosu sojowego
- 2 łyżki octu chinkiang lub octu ryżowego
- 1 łyżka wina Shaoxing lub innego wina ryżowego, np sake
- 3 łyżki posiekanego imbiru
- cebule dymki
- woda
DO PODANIA
- nasiona sezamu
- posiekana dymka
Sposób przygotowania
- Żeberka podziel na mniejsze kawałki, najlepiej wielkości jednego kęsa. Włóż mięso do garnka i zalej zimną wodą tak, żeby przykryła mięso. Dodaj łyżkę posiekanego imbiru i 1-2 posiekane dymki. Zagotuj, zbierz szumowiny. zmniejsz ogień, przykryj i gotuj 5-7 minut. Odsącz.
- W miseczce wymieszaj sosy sojowe, wino, ocet i resztę posiekanego imbiru. Odstaw.
- W woku lub głębokiej patelni rozgrzej olej i dodaj do niego cukier. Podgrzewaj na wolnym ogniu mieszając, aż cukier się rozpuści i nabierze głęboko karmelowego koloru. Dodaj żeberka i dobrze wymieszaj, tak, by karmel dokładnie oblepił mięso. Smaż 3-4 minuty.
- Dodaj wymieszany sos i wymieszaj. Wlej wodę, tyle, by jedynie przykryła żeberka. Zagotuj i zmniejsz ogień. Przykryj wok i gotuj mięso przez 25-30 minut.
- Odkryj wok i zwiększ ogień. Gotuj często mieszając tak, by sos się zredukował i dobrze obkleił mięso.
- Podawaj posypane posiekaną dymką i sezamem.
Cudne. Szukałam inspiracji na przyjazd dzieci, i znalazłam :-))
bardzo się cieszę 🙂 i smacznego 🙂