Typowo francuska, typowo skandynawska i typowo polska. Tarta z grzybami to tarta międzynarodowa. Z kuchni francuskiej ma kruche ciasto, ze skandynawskiej zamiłowanie do comfort food a z polskiej – niepowtarzalny smak zebranych w lesie borowików.
Tarty odkryłam całkiem niedawno. Klasyk kuchni francuskiej wydawał mi się stosunkowo … banalny. Błądziłam i twardo tkwiłam w błędzie. Niemądra. Do kruchego ciasta z nadzieniem przekonała mnie tarta z serem brie i gruszką. Była obłędna. Potem była nie mniej zaskakująca wersja z cukinią. Zostałam nawrócona i to na dobre. Skończyło się eksperymentami z wersji słodkiej i nie mniej udanymi w wersji wytrawnej. Tarta z grzybami to jedna z moich ulubionych.
Podstawa to szybko zagniecione i dobrze schłodzone kruche ciasto. Jeśli lubicie klasyczną wesję, musicie wypróbować wytrawną, której smak zamiast cukru ndaje starty żółty ser. Sera w tym przepisie jest całkiem sporo i warto wypróbować różne kombinacje. Do kruchego ciasta dodaję goudę lub radamer, ale nadzienie to już kwestia fantazji. Twarde sery typu peccorino czy parmezan dodadzą nadzieniu szlachetności, cheddar będzie się przyjemnie ciągnął a ser kozi – wzbogaci o dodatkowe nuty.
Tarta z grzybami to jeden z moich bardziej udanych kulinarnych eksperymentów. Przekonała nawet domowników, których entuzjazm do grzybów jest duuużo mniejszy niż mój. Zachwyci teściową na wigilijnej kolacji i sprawdzi się jako przekąska do wina. Danie zdecydowanie warte wysiłku.
Na moim stole gości nie tylko jesienią i nie tylko po udanym grzybobraniu. Borowiki, podgrzybki czy koźlarze mrożę i używam przez cały rok. Przed zamrożeniem dokładnie oczyszczam grzyby miękką szczoteczką i wilgotną ściereczką. Kapelusze kroję w plasterki i mrożę osobno. Tak przygotowane można wrzucić prosto na patelnię.
W większości przepisów grzyby występują z posiekaną natką pietruszki. To świetne połączenie ale jeszcze lepszy jest rozmaryn. Kilka igiełek tego zioła znakomicie podkreśla smak grzybów i w zupach i w sosie do makaronu czy w grzybowych nadzieniach. Ważne, jak zwykle w kuchni – nie przesadzić, bo zamiast podkreślenia smaku rozmaryn go przykryje.
TARTA Z GRZYBAMI
Składniki
WYTRAWNE CIASTO KRUCHE
- 50 g zimnego masła
- 25 g kwaśnej śmietany
- 50 g tartego sera żółtego
- 150 g mąki pszennej
- 1 żółtko
- szczypta soli
NADZIENIE GRZYBOWE
- 350 g grzybów leśnych, najlepiej borowików świeżych lub mrożonych
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki masła
- 1 mała cebula
- 3 jajka
- 1 szklanka śmietany 18% lub 30%
- 1 gałązka rozmarynu
- 50 g sera pokrojonego w centymetrową kostkę ( cheddar, gouda, kozi ) lub startego ( parmezan, peccorino )
Sposób przygotowania
- NA SZYBKOW malakserze wymieszaj mąkę, żółtko śmietanę i ser żółty. Po kawałeczku dodawaj zimne masło. Wyrobione ciasto owiń w folię. Włóż do lodówki na 30-60 min. DLA CIERPLIWYCHNa blat przesiej mąkę, dodaj żółtko, śmietanę, ser żółty i pokrojone w kostkę zimne masło. Posiekaj nożem do uzyskania kruszonki. Zagnieć szybko rękoma. Wyrobione ciasto owiń w folię. Włóż do lodówki na 30-60 min.
- Grzyby oczyść, krótko opłucz i osusz. Pokrój na kawałeczki. Cebulę pokrój w kosteczkę i krótko podsmaż na maśle do momentu zeszklenia. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek. Smaż kolejne 2 minuty co chwilę mieszając.
- Dodaj grzyby i smaż mieszając około 7-8 minut. Dopraw solą, świeżo zmielonym pieprzem i posiekanym rozmarynem. Wystudź.
- Formę do tarty o średnicy 25 cm wysmaruj masłem i oprósz mąką. Ciasto wyjmij z lodówki, rozwałkuj i wyłóż nim formę. Ja wyklejam ją rękoma. Włóż do lodówki na kolejne 30 minut.
- Piekarnik rozgrzej do 200ºC. W wysokim naczyniu krótko zmiksuj jajka ze śmietanką. Dodaj grzyby i krótko wymieszaj.
- Ciasto wyjmij z lodówki. Podpiecz w piekarniku przez 15 minut lub do momntu, gdy się zezłoci.
- Na podpieczony spód delikatnie wylej nadzienie. Piecz przez ok. 30 minut w 180 stopniach C, do ścięcia się masy.