Elegancki, efektowny i… pyszny. Tatar ze śledzia. Doskonały na uroczystą kolację, tę wigilijną na przykład. Równie dobry na karnawałowe imprezy. A przygotowanie go zajmuje dosłownie chwilkę.
Tatar kojarzy Ci się z wołowiną? I słusznie, bo to najbardziej klasyczna wersja tego dania. Ale klasyki i reguły w kuchni są po to, żeby je łamać, a z eksperymentów często rodzą się… nowe klasyki. Tatar wegański? Przyrządzony z marchewki zaskoczył mnie smakiem. Uwielbiamy tatara z bakłażana i pomidorowy. A to nie koniec listy, na której czele od lat jest tatar z łososia. I tatar ze śledzia oczywiście.
Technika przygotowania jest prosta. Filety siekamy w drobną kostkę. Resztę robią charakterystyczne dla tatara dodatki: cebula, marynowane grzybki, ogórki, musztarda i sporo pieprzu. Tyle klasyka, bo w moim tatarze ważną rolę odgrywa też żółtko.
pysznie i prosto
Żółtko to prawdziwe złoto. Sosom nadaje gładkość i świetnie łączy oleje i oliwy z płynami. W przypadku tatara ze śledzia na bazie żółtka przygotowuję sos, który idealnie spaja wszystkie siekane składniki. Żółtko wystarczy utrzeć z musztardą i oliwą lub olejem. Ważne, by oliwa była neutralna w smaku. Jeśli lubisz ostre smaki do emulsji możesz dodać wasabi albo zielonego sosu sriracha.
Tatara zwykle podaję w pojedynczych porcjach, ozdobionego marynowanymi grzybkami i piórkami z pora. Ale to nie jedyny sposób. Możesz go podać w formie sałatki. Albo na nielukrowanych pierniczkach. Świetnie sprawdza się też kawałki chleba razowego lub pumpernikla. Tatar ze śledzia podawałam też w wytrawnych babeczkach i na listkach cykorii.
TATAR ZE ŚLEDZIA
Składniki
- 150 g śledzi solonych
- 40 g czerwonej cebuli
- 40 g kiszonego ogórka lub korniszona
- 40 g grzybków marynowanych
- 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
SOS
- 1 żółtko
- 1,5 łyżeczki musztardy sarepskiej
- 1,5 łyżeczki musztardy francuskiej
- 1 łyżka łagodnej oliwy lub oleju
DODATKOWO
- por do dekoracji
Sposób przygotowania
- Śledzie wymocz w mleku by pozbyć się nadmiaru soli. Zwykle wystarcza 15-20 minut. Po tym czasie śledzie osusz i pokrój w bardzo drobna kosteczkę.
- Posiekaj drobniutko czerwoną cebulę, ogórki, grzybki marynowane i natkę pietruszki.
- Żółtko i musztardy wymieszaj. Małym strumykiem wlej oliwę cały czas mieszając aż powstanie gładka emulsja. Dodaj świeżo mielony pieprz i wymieszaj.
- Posiekane śledzie i dodatki wymieszaj. W razie potrzeby dopraw.
- Podawaj udekorowane piórkami z pora, grzybkami marynowanymi i kaparami.