Do drinków, lemoniady, deserów albo dla zdrowia. Cudownie orzeźwia w czasie upałów i przynosi ulgę, gdy za bardzo zaszaleliśmy przy grillu. W dodatku syrop z mięty zrobicie bez wysiłku a zamknięty w słoiczku zachwyci was smakiem w czasie jesiennych i zimowych chłodów.
Robiła go moja babcia. Robi go moja mama. Ja robię także, bo bez krzaczka mięty w ogródku nie wyobrażam sobie lata. Bo jak wtedy przygotować choćby klasyczne mojito? Albo równie dobre truskawkowe mojito? A, że mięta rośnie jak szalona to surowca mam pod dostatkiem.
Syrop z mięty kochają też moi najbliżsi, bo to ekspresowy i prosty sposób na orzeźwienie. Wystarczy odrobina syropu, woda gazowana, kilka kostek lodu i gotowe. Sprawdza się też na ciepło – przynosi ulgę małym i większym brzuszkom, które zjadły trochę za dużo.
syrop z mięty
smak lata
Intensywny smak syrop zawdzięcza mięcie pieprzowej, nazywanej przez fachowców lekarską. Cenili ją starożytni a współcześni naukowcy znaleźli w jej listkach antyoksydanty, mentol, sterole, witaminy i całkiem sporo minerałów: żelazo, magnez, wapń, cynk i selen. Sporo, prawda?
Przygotowanie syropu z mięty to bulka z masłem. Zwłaszcza, że lista składników jest krótka a przepis prosty a jego najtrudniejszym elementem jest czekanie. Znam kilka sposobów na syrop z mięty. Ten, który znajdziecie poniżej to kompilacja dwóch najbardziej popularnych. I to się Kochani po prostu sprawdza.
SYROP Z MIĘTY
Składniki
- 40 gałązek świeżej mięty
- sok z 1 cytryny lub 10 g kwasku cytrynowego
- 2 kg cukru
- 2 litry wody
- zielony barwnik w żelu opcjonalnie
Sposób przygotowania
- Miętę wypłucz dokładnie z piasku i osusz.
- W dużym garnku zagotuj wodę, zdejmij z gazu, wsyp cukier i dodaj sok z cytryny. Mieszaj aż cukier całkowicie się rozpuści.
- Do syropu cukrowego włóż gałązki mięty, garnek przykryj i odstaw na 24 godziny w chłodne miejsce, ale nie do lodówki.
- Po 24 godzinach syrop z miętą zagotuj, zmniejsz ogień i gotuj 20-30 minut. Ostudź, wyjmij miętę z syropu i odciśnij. Syrop przecedź przez sitko. Jeśli chcesz by miał intensywny, zielony kolor dodaj odrobinę barwnika spożywczego w żelu i wymieszaj.
- Ponownie zagotuj syrop, gorący przelej do wyparzonych słoików i zakręć. Pasteryzuj przez 5-10 minut.
Syrop niezły, ale mięty należy dać dużo więcej i absolutnie nie dodawać kwasku cytrynowego , bo bardzo osłabia smak miętowy.
Nie wiem dlaczego na fotkach są zielone napoje ???
Syrop ma blado żółty kolor…
Ja dodaję odrobinę barwnika w żelu, bo lubimy jak ma intensywny kolor. Kwasek cytrynowy ma właściwości konserwujące.
super przepis, dziękuję i biorę się od razu za robienie:)
daj znać jak smakował