Sernik to sprawa poważna. A sernik z białą czekoladą to sprawa bardzo poważna. Bo jest lekki, kremowy i obłędnie pyszny. A rzeczy pyszne są ważne. I wtedy, gdy chcemy rozpieścić bliskich czymś wyjątkowym i wtedy, gdy tym wyjątkowym jesteśmy my sami. Czyli w zasadzie zawsze.
Znacie ciasto lepsze niż sernik? Na pewno jest parę dobrych ale sernik to sernik. Nie ma konkurencji. I choć wydaje nam się, że to typowo polskie ciasto na które nasze babcie i ich babcie na pewno mają odwieczną licencję to historia tego ciasta jest znacznie dłuższa i bardzo ciekawa. Jak dla mnie sernik z białą czekoladą do smaczna kropka nad “i” sernikowej historii.
Serniki znane są od… starożytnosci. W starożytnej Grecji kawałek sernika do posiłku otrzymywali sportowcy, którzy zwyciężyli w Olimpiadzie. I to w Grecji napisano o nich książkę, która dziś uznawana jest za jedną z pierwszych kulinarnych książek świata. Jej autorem był Aegimus, filozof i smakosz.
Rzymianie nie byli od Greków gorsi. O serniku pisał Katon Starszy w dziele „De Re Rustica” („Rzecz wiejska”) a jego wnuk Marek Porcjusz Katon jest autorem pierwszego znanego przepisu na sernik. Co w nim było? Receptura brzmiała tak: „2 kilogramy sera dobrze pokruszyć w moździerzu, dodać 1 funt chleba z mąki pszennej, wymieszać z serem, dodać 1 jajo i wszystko dobrze wymieszać. Uformować placek i piec na gorącym kamieniu”.
pyszny i prosty sernik z białą czekoladą
Z Rzymianami sernik dotarł do każdego zakątka Europy i dziś niemal wszystkie kraje mają swoją wersję tego ciasta. Kiedy trafił do Polski? W staropolskich książakach kucharskich go nie znajdziecie. Wiedeńska wersja sernika przyjechała do nas po wygranej Jana Sobieskiego nad Turkami. I rozgościła się na dobre.
Sernik z białą czekoladą, obok sernika z marakują to jeden z najproszych jakie znam. I najlepszych. Delikatny, pełen kremowej słodyczy białej czekolady. By wyszedł iealnie pieczemy go w niskiej temperaturze i powoli schładzamy. a przed pieczeniem koniecznie czytamy u Doroty Świątkowskiej jak upiec sernik idealny.
SERNIK Z BIAŁĄ CZEKOLADĄ
Składniki
SPÓD MIGDAŁOWY
- 125 g mąki
- 100 g masła zimnego
- 50 g cukru pudru
- 50 g migdałów
- 1 żółtko
MASA SEROWA
- 750 g twarogu tłustego
- 100 g cukru pudru
- 375 g białej czekolady
- 4 jajka średnie
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
Sposób przygotowania
SPÓD MIGDAŁOWY
- Migdały zmiel w malakserze na drobne kawałeczki.
- Do migdałów dodaj pozostałe składniki i miksuj do uzyskania kuli ciasta.
- Wyklej ciastem dno tortownicy o średnicy 20 centymetrów (lub 22 jeśli wolisz niższy sernik). Wstaw do lodówki na 30 minut.
- Piekarnik rozgrzej do 170 stopni. Ciasto wyjmij z lodówki. Z papieru do pieczenia wytnij koło i przykryj nim ciasto. Piecz 20 minut. Po tym czasie zdejmij papier z wierzchu i wstaw ciasto ponownie do piekarnika. Piecz kolejne 10 minut albo do momentu aż ciasto będzie złote. Wyjmij z piekarnika i ostudź.
MASA SEROWA
- Piekarnik rozgrzej do 170 stopni. Żółtka oddziel od białek. Czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej i wystudź.
- Twaróg, żółtka, cukier, rozpuszczoną czekoladę i ekstrakt waniliowy dokładnie wymieszaj w robocie kuchennym lub mikserem ręcznym.
- Białka ubij na sztywną pianę. Dodawaj partiami do masy serowej i mieszaj delikatnie łyżką. Przelej masę serową na podpieczony spód.
- Włóż do rozgrzanego piekarnika i od razu zmniejsz temperaturę do 150 stopni. Piecz 75 minut aż sernik będzie ścięty i sprężysty. Wystudź w piekarniku. Wystudzony sernik przykryj folią aluminiową i włóż do lodówki. Chłódź nie krócej niż 12 godzin.