Sernik i brownie – para idealna. Sernik marmurkowy to połączenie właśnie tych dwóch, znakomitych ciast. Wilgotne, czekoladowe ciasto jest bazą dla lekkiego, delikatnego sernika, a smaki przenikają się, mieszają tworząc doskonały deser.
To najprostszy sposób na sernik jaki znam: niewiele składników, prosta receptura i przepis, który zawsze się udaje. W jednej z gazet kulinarnych wypatrzyła go moja mama. Pierwsza próba nie wypadła zbyt dobrze – ciasto było zdecydowanie zbyt słodkie a gigantyczna ilość cukru zabijała delikatny smak masy serowej. Pomysł na połączenie dwóch klasycznych ciast wydał nam się jednak na tyle interesujący, że zaczęłyśmy eksperymentować.
Pierwszą rzeczą jaką zrobiłyśmy było – oczywiście – zmniejszenie proporcji cukru. I to był strzał w dziesiątkę. Dzięki temu smak wszystkich warstw jest doskonale wyczuwalny. Ale bez obaw – to nadal jest słodkie ciasto. Bo to ciasto przecież. Eksperymentowałyśmy też z różną “mocą” czekolady i jest tylko jeden zwycięzca -czekolada, której najchętniej używam do wypieków, czyli ta, która zawiera minimum 70% kakao.
Sernik idealny potrzebuje też oczywiście dobrego, białego sera. W moim ulubionym sklepie kupuję twaróg śmietankowy sprawdzonego producenta, który najlepiej sprawdza się w wypiekach. Ale równie często po prostu kupuję tłusty twaróg i co najmniej dwukrotnie go mielę. Niezłym rozwiązaniem jest też gotowy ser w kubełku, ale nie każdy. Jak sprawdzić, który jest naprawdę dobrej jakości pisałam tutaj, w przepisie na sernik z marakują.
Sernik marmurkowy to sernik prosty. Czekoladowa baza to po prostu ciasto brownie: topiona czekolada, masło, jajka, cukier i mąka. Masa serowa jest równie prosta – ser wystarczy utrzeć z cukrem i żółtkami, dodać pianę z białek i gotowe. Na dno ciasta dajemy 2/3 masy czekoladowej, potem masę serową i wszystko przyozdabiamy pozostałym ciastem czekoladowym. Robienie na wierzchu esów-floresów możemy powierzyć najmłodszym.
Ważna rzecz – pieczenie. Sernik musi wolniutko rosnąć a potem równie wolno stygnąć. Dzięki temu będzie wilgotny ale nie “ugotowany”. Piekę go w 165 stopniach przez 90 minut. Potem wyłączam piekarnik i pozwalam mu ostygnąć. Najlepiej smakuje, jeśli odpocznie całą noc w lodówce.
SERNIK MARMURKOWY
Składniki
CIASTO CZEKOLADOWE
- 200 g gorzkiej czekolady (70%)
- 200 g masła
- 3 jajka
- 175 g cukru pudru
- 125 g mąki pszennej
MASA SEROWA
- 400 g twarogu, trzykrotnie zmielonego
- 100 g cukru pudru
- 2 jajka duże
Sposób przygotowania
- Piekarnik rozgrzej do 165 stopni. Dno tortownicy o średnicy 20 centymetrów wyłóż papierem do pieczenia, boki posmaruj masłem i oprósz mąką.
CIASTO CZEKOLADOWE
- Czekoladę i masło rozpuść w kąpieli wodnej. Wystudź. Jajka roztrzep z cukrem, nie ubijaj. Wlej przestudzoną czekoladę i wymieszaj. Dodaj mąkę i znów wymieszaj.
MASA SEROWA
- Żółtka oddziel od białek. Utrzyj cukier z żółtkami, dodaj ser i dokładnie wymieszaj mikserem. Białka ubij na pianę i dodaj do masy serowej. Delikatnie wymieszaj szpatułką.
SERNIK
- Na dno tortownicy wlej 2/3 ciast czekoladowego i wyrównaj. Na ciasto czekoladowe wlej masę serową i znów wyrównaj. Na wierzch ciasta wyłóż pozostałe ciasto czekoladowe. Drewnianym patyczkiem zrób na cieście marmurkowy wzór. Piecz w temperaturze 165 stopni przez 90 minut. Wyłącz grzanie i pozwól ciastu ostygnąć w piekarniku. Przykryj folią aluminiową i schłódź w lodówce, najlepiej całą noc.
Czy piecze Pani z włączonym termoobiegiem czy tylko góra-dół?
Wszystkie serniki piekę bez termoobiegu na środkowej półce piekarnika, tak, by blaszka była w połowie wysokości, równo oddalona od grzałek. Warto jednka przetestować swój piekanik bo każdy piecze trochę inaczej. Dobrze, jeśli sernik wolno rośnie i potem równie wolno stygnie. Powodzenia 🙂
Proszę podać rozmiar formy do pieczenia
Podane proporcje dotyczą tortownicy o średnicy 20 cm. Gdy chcę zrobić nieco większy sernik (np. z tortownicy 24 cm), mnożę składniki x 1,5.
Ciasto czekoladowe wychodzi zbyt gęste i w efekcie nie da się zrobić z niego warstw i dekoracji- góra warstwa ciasta zapada się do sera, co robię źle?
czekolada z masłem były zbyt mocno przestudzone. Ciasto czekoladowe z wierzchu zawsze się zapada, taka uroda tego ciasta więc najprawdopodobniej wszystko zrobiłaś dobrze. A jak smak?