ryż do sushi

265
NA JĘZYKU
delikatny i kleisty ryż do przygotownia pysznych rolek

Masz ochotę na sushi, ale nie wiesz od czego zacząć? Najlepiej od podstaw – najważniejsza sprawa to dobrze przygotowany ryż do sushi. A gdy mamy ryż przygotowanie rolek jest naprawdę proste. Wystarczy kilka dodatków i nieco odwagi.

Sushi jest pyszne. I piękne. I na pewno trudne. Też w to wierzysz? Pyszne jest, nie ma co się kłócić. Pełne umami, głębokie w smaku, zaskakujące połączeniami faktur. Piękne jest na pewno. Wrażenie robią nie tylko pełne kontrastów rolki. Ja kocham kamionkową zastawę do sushi, pałeczki i minimalizm, dzięki któremu sushi dosłownie je się oczami. Trudne? Nie przesadzajmy.

Japońscy mistrzowie sushi szkolą się latami pod okiem starszych kolegów, to prawda. Ale czy musimy mieć aż takie ambicje? Samodzielne przygotowanie sushi nie jest aż takie trudne a jest równie pyszne. I to tego ta radość, że się udało! Bezcenne.

jak wybrać ryż do sushi?

Uda się na pewno, choć wymaga to nieco wiedzy. Podstawa to dobry ryż i nie może to być jakikolwiek ryż ze sklepowej półki. To po prostu musi być ryż do sushi. A najlepszy jest ten produkowany w ojczyźnie rolek – Japonii. Ma krótkie ziarna i jest kleisty. I smakuje wybornie jeśli tylko będziecie się trzymać kilku zasad:

 • płukanie – ziarna płuczemy w zimnej wodzie aż stanie się całkowicie przejrzysta
 • gotowanie – ryż gotujemy w wodzie w proporcji 1:1 czyli jedna szklaka wody na jedna szklankę ryżu
 • czas gotowania – gotujemy 10 minut od zagotowania wody, potem odstawiamy na 15 minut do zaparowania
 • zaprawa do ryżu – przygotowujemy ją według stałych proporcji: na 100 g ryżu potrzeba: 30 ml octu ryżowego i ok 1,5 łyżki cukru

Ryż do sushi powinien być lekko kleisty, dzięki temu rolki będą trzymać się sztywno i z łatwością będzie można utrzymać je w pałeczkami. A dodatki? Puść wodze fantazji i wybierz te, które lubisz najbardziej.

RYŻ DO SUSHI

Porcja dla4 osób
Przygotowanie 15 min.
gotowanie 10 min.

Składniki

 • 500 g ryżu do sushi
 • 150 ml octu ryżowego
 • 6 łyżek cukru

Sposób przygotowania

 • Na dużej, głębokiej misce połóż sito. Wsyp ryż i zalej go zimną wodą, tak, by był całkowicie przykryty. Dłonią mieszaj ryż przez 2-3 minuty. Odlej wodę i ponownie zalej ryż. Powtarzaj płukanie do momentu aż woda będzie całkowicie przejrzysta. Ta ilość ryżu pozwoli na przygotowanie 8 rolek dla 4 osób.
 • Opłukany ryż odmierz za pomocą szklanki lub innego naczynia i wsyp do garnka. Zalej dokładnie taką samą ilością wody ( 1:1 ryżu i wody ). Doprowadź ryż z woda do wrzenia, zmniejsz ogień, przykryj garnek i gotuj 10 minut. Wyłącz gaz i pozostaw przykryty ryż na 15 minut do zaparowania.
 • Przygotuj zalewę: cukier dokładnie rozpuść w occie.
 • Ryż wystudź. Gdy będzie chłodny wymieszaj go z przygotowaną zalewą.
  ryż do sushi - photo by Marina Grynykha on Unsplash
Typ dania: dodatki, sushi
Typ kuchni: japońska
Słowo kluczowe: ryż, ryż do sushi, sushi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena
Close
© 2020-2021 PlateByKate.com Wszelkie prawa zastrzeżone.
Close