Każdy kęs przenosi mnie w krainę dzieciństwa. Kubek gorącego kakao, domowe konfitury i rogaliki, które z piekarni przynosił Tata. Delikatne i puszyste otoczone chrupiącą skórką. Rogaliki maślane. Pyszne i zaskakująco proste.
Tamtej piekarni już nie ma. Zniknęła z rynku a razem z nią przepis na rogale pachnące masłem i słodyczą. Próbowałam potem wypieków z wielu miejsc, ale nie udało mi się odnaleźć tamtego smaku. Musiałam poszukać go we własnej kuchni. I okazało się, że to nie jest wcale takie trudne.
Rogaliki maślane piekę z najprostszego, drożdżowego ciasta. Prostego, bo nie trzeba robić zaczynu – wystarczy wszystkie składniki po prostu wymieszać a potem solidnie wyrobić. W piekarniach robią to maszyny. Moja mama, mistrzyni drożdżowych wypieków zawsze robiła to ręką. Ale i ona przekonała się, że mikser albo robot kuchenny to coś co zmienia życie.
Wyrabianie to jedna z najważniejszych rzeczy podczas przygotowania ciasta drożdżowego. Wtedy gluten tworzy łańcuchy, dzięki którym ciasto pięknie rośnie. Nie pomijaj tego etapu, bo to jedne z najczęstszych błędów przy przygotowaniu ciast drożdżowych.
jak przygotować rogaliki maślane
Rogaliki maślane zawsze piekę używając suchych drożdży. Są bardziej przewidywalne od świeżych i nie nadają wypiekom specyficznego posmaku. W niektórych przepisach zamiast masła można znaleźć olej – nie idźcie ta drogą. Rogaliki maślane muszą pachnieć masłem. I kropka.
Zagniecione ciasto musi dobrze wyrosnąć. Potem wystarczy je rozwałkować na kształt sporej pizzy i pokroić radełkiem na 8 trójkątów. I tu trik, dla tych, dla których porcja masła w cieście to za mało. I dla wielbicieli croissantów. Trójkąty ciasta można posmarować stopionym masłem. Dzięki temu w rogalikach dobrze wyczuwalne będą warstwy.
Zwijamy rogaliki i odstawiamy na pół godziny do wyrośnięcia. Wyrośnięte smaruję jajkiem i posypuję makiem. Może być też sezam, kruszonka albo cukier do wypieków. Co lubisz.
I jeszcze jeden tip. Chcesz zjeść gorące rogaliki na śniadanie? Zagnieć ciasto wieczorem. Uformowane, przykryte ściereczką rogaliki wstaw do lodówki – urosną sobie w niej spokojnie. Rano wystarczy wyjąć je z lodówki i na pół godziny odstawić na blat. A potem upiec oczywiście.
PS. Koniecznie wypróbuj przepis na półfrancuskie bułeczki z czekoladą. wymagają trochę wysiłku ale są po prostu pyszne.
ROGALIKI MAŚLANE
Składniki
- 500 g mąki pszennej luksusowej
- 7 g suchych drożdży
- 2 jajka małe
- 210 mleka tłustego
- 60 g masła
- 60 g cukru
- szczypta soli
DODATKOWO
- rozkłócone jajko
- mak albo sezam do posypania
OPCJONALNIE
- 50 g roztopionego masła
Sposób przygotowania
- Mleko z masłem podgrzej do momentu, aż masło się rozpuści. Ma być podgrzane ale nie gorące i nie może się zagotować.
- W dużej misce wymieszaj mąkę, cukier, drożdże i sól. Dodaj jajka, mleko z masłem i wymieszaj. Wyrabiaj ręką lub w robocie kuchennym nie krócej niż 10 minut aż ciasto stanie się gładkie i elastyczne. Powinno dobrze odchodzić od ręki.
- Z ciasta uformuj kulę, przełóż do miski lekko posmarowanej olejem, przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na półtorej godziny. Ciasto powinno podwoić objętość.
- Wyjmij ciasto na blat oprószony mąką. Uderz kilka razy ręką by je odgazować. Rozwałkuj na kształt koła i grubość 4-5 milimetrów. Nożykiem do krojenia pizzy pokrój ciasto na 8 trójkątów. OPCJONALNIE: posmaruj każdy trójkąt roztopionym masłem.
- Zroluj każdy trójkąt zaczynając od krótkiego boku formując rogaliki. Przełóż uformowane rogale na blaszki do pieczenia w dość dużych odstępach. Przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na 30 minut. W czasie, gdy rogaliki rosną rozgrzej piekarnik do 180 stopni. Wyrośnięte rogaliki posmaruj roztrzepanym jajkiem i posyp makiem.
- Piecz 15-20 minut do momentu aż solidnie się zarumienią. Ostudź na kratce.