Botwinka. Królowa letnich obiadów. Świeża, chrupiąca i obłędnie kolorowa. Gdy nasycę się już chłodnikiem we wszystkich odsłonach do gry wkracza ryż. Risotto z botwinką smakuje latem, ryż rozpływa się na języku a podniebienie krzyczy: jeszcze!
Bardzo włoskie i bardzo polskie. Włoski jest ryż i technika gotowania, polska – botwinka oczywiście. Takiego risotta raczej nie zjecie we włoskiej knajpie. Ale knajpę możecie sobie zrobić. W domu. A w ramach dania głównego – risotto z botwinką.
Risotto to klasyk włoskiej kuchni. Na pierwszy rzut oka – skomplikowany. Ale spokojnie – aż tak trudne nie jest. Dlatego na blogu znajdziecie więcej pomysłów na risotto. Koniecznie spróbujcie risotto ze szparagami i risotto z borowikami. A to nie jest moje ostatnie słowo.
Nasze mamy robiły risotto od lat. W polskiej wersji ryż gotowany do miękkości podawały z jabłkiem, cynamonem czy ze śmietaną. Włoskie mamy robią podobnie. Tylko ryż i dodatki są nieco inne.
risotto z botwinką
romans polsko-włoski
Podstawą risotto jest ryż. Tu nie ma kompromisów – ryż okrągły, włoski, odmiany arborio, albo jeszcze szlachetniejszej carnaroli. Biały, jaśminowy, basmati czy inne azjatyckie odmiany nie wchodzą w grę – to po prostu nie będzie risotto. Druga kluczowa sprawa to technika.
Najważniejsza sprawa to… smażenie. Dobrze widzicie. Ryż trzeba krótko przesmażyć na maśle lub oliwie, tak, by tłuszcz oblepił każde ziarenko. Potem zaczyna się gotowanie. Do lśniących ziarenek ryżu dodajemy bulion, powoli gotujemy i patrzymy, jak ryż powoli pochłania bulion. Wtedy dodajemy kolejną porcję płynu. I znów patrzymy.
Gotujemy wolno, od czasu do czasu mieszając. Dzięki temu ziarenka ryżu powoli pęcznieją, stają się kremowe, ale ich środek stawia zębom opór. I wtedy jest idealne. Ryż musi pozostać al dente.
Resztę roboty robią dodatki. Do ryżu pasują krewetki, warzywa i grzyby. Moje kubki smakowe zachwyciło risotto z czerwonym winem. Z kawałkiem soczystej ryby było prawdziwą ucztą. Ale to risotto z botwinką w lato przygotowuję najczęściej.
Może być samodzielnym daniem. Szlachetności doda mu odrobina koziego sera, albo jeśli wolisz – sera pleśniowego. Może być dodatkiem do dania głównego – grillowanego kurczaka, ryb czy pieczonych mięs. W każdej odsłonie jest po prostu pyszne.
RISOTTO Z BOTWINKĄ
Składniki
- 1 szklanka ryżu arborio lub carnaroli
- 100 g cebuli średnia sztuka
- 40 g masła
- 2 ząbki czosnku
- 1 pęczek botwinki
- 750 g bulionu warzywnego
- 2 łyżki parmezanu startego
- sól, świeżo mielony pieprz
DO PODANIA
- 80 g sera koziego
Sposób przygotowania
- Botwinkę oczyść i wypłucz. Osobno posiekaj buraczki ( w kostkę ), łodygi i liście.
- W garnku o grubym dnie rozpuść masło. Dodaj cebulę i smaż na średnim ogniu od czasu do czasu mieszając do momentu, aż się zeszkli. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek. Smaż około minuty cały czas mieszając.
- Dodaj ryż i smaż kolejne 3-4 minuty cały czas mieszając. Masło musi oblepić wszystkie ziarenka ryżu.
- Do ryżu wlej szklankę bulionu, zagotuj, zmniejsz ogień i powoli gotuj od czasu do czasu mieszając. Gdy ryż wchłonie cały płyn dodaj kolejne pół szklanki bulionu. Dolewaj bulionu do momentu aż ryż stanie się miękki i kremowy, ale będzie stawiał opór zębom.
- Do ryżu dodaj posiekane buraczki, wymieszaj i gotuj kolejne 2 minuty. Dodaj posiekane łodyżki i znów gotuj 2 minuty. Dodaj posiekane liście botwinki, wymieszaj i gotuj kolejną minutę.
- Zdejmij z ognia, dodaj parmezan i wymieszaj. Dopraw solą i pieprzem.
- Podawaj natychmiast z dodatkiem koziego sera.