Ramen inny niż wszystkie. Głęboki w smaku, rozgrzewający i pełen umami, bo to przecież ramen ale zaskakujący orientalną nutą anyżu i nietypowymi dodatkami. Ramen z kaczki to coś, czego wielbiciele japońskiej zupy spróbować po prostu muszą.
Ramen to zupa absolutnie magiczna. Wystarczy jedna łyżka, by zakochać się bez pamięci. A jak działa człowiek zakochany? Wiadomo. Chce z miłością swą spędzać jak najwięcej czasu. Albo posiłków.
Tak, to moja historia. Moja i ramenu. O swojej słabości do tego japońskiego dania pisałam już nie raz ale i tak powtórzę – kocham go, dlatego gości na moim stole często. Nie tylko przy okazji kulinarnych wypraw na miasto, ale w kuchni. Bo kiedy przełamiecie pierwszy strach okazuje się, że przygotowanie ramenu w domu nie jest aż takie trudne.
ramen z kaczki
zupa, która uwodzi
To, czego potrzebujecie to czas i cierpliwość. I oczywiście kilka egzotycznych składników, które na szczęście coraz łatwiej dostać z supermarketach i dyskontach. Potem wystarczy poczekać aż ciepło i czas wyciągną z nich esencję smaku, dokładnie tak, jak w przypadku naszego rosołu.
Ramen z kaczki to danie, które zasługuje na każda minutę, jaką włożycie w jego przygotowanie. To łączy wszystkie moje ulubione rameny, od klasycznego miso ramen po tantanmen ramen. Grzyby shitake nadają mu głęboki smak umami a anyż – zaskakujący, orientalny posmak. Całość dopełnia delikatna pierś z kaczki, pak choy, jajko i grzybki shimei. Nie zapomnijcie też o kolendrze, która cudownie podkreśli złożone smaki Waszej zupy.
RAMEN Z KACZKI
Składniki
BULION
- 2 porcje rosołowe z kaczki
- 4 litry wody
- 4 grzyby shitake
- 2 szalotki
- 4 ząbki czosnku
- 1 papryczka chili mała
- 1 marchew duża
- 8 cm imbiru
- 4 gwiazdki anyżu
DODATKI
- 200 g makaronu ramen
- 100 g grzybów shimeji
- 2 jajka
- 1 kapusta pak choy
- 1 pierś z kaczki
- świeża kolendra
- papryczka chili
TARE
- 2 łyżki oleju sezamowego
- 2 łyżki ciemnego sosu sojowego
- 2 łyżki pasty miso
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka imbiru startego
Sposób przygotowania
BULION Z KACZKI
- Porcje rosołowe dokładnie umyj, podziel na mniejsze kawałki i osusz ręcznikiem papierowym. Piekarnik rozgrzej do 200°C. Porcje rozłóż na blaszce do pieczenia i piecz 45 minut aż się zarumienią.
- Upieczone mięso wraz z sokami przełóż do sporego garnka, dodaj pozostałe składniki bulionu i zalej wodą. Gotuj na małym ogniu przez minimum 3-4 godziny. Przecedź całość przez sito o bardzo drobnych oczkach.
DODATKI
- Pierś z kaczki posól z obu stron i odstaw na 30 minut. Po tym czasie natnij skórę poprzecznie co 3-4 milimetry ale tak, by nie przeciąć mięsa. Ułóż pierś na zimnej patelni skórą do dołu i zacznij podgrzewać. Gdy tłuszcz z piersi zacznie się wytapiać smaż pierś aż skóra stanie się chrupiąca. następnie odwróć i smaż kolejne 5 minut. Zdejmij z patelni, przykryj folią aluminiową i odstaw w ciepłe miejsce.
- Przygotuj miskę z zimną wodą i kostkami lodu. Jajka włóż do wrzątku i gotuj 6,5 minuty a następnie jak najszybciej przełóż jajka do miski z zimną wodą. Delikatnie obierz i bardzo ostrym nożem przekrój na połówki.
- Kapustę pak choi podziel na pojedyncze liście. Wrzuć na 30 sekund do wrzątku a potem szybko opłucz zimną wodą. Odstaw.
- Grzyby shimeji wrzuć na wrzątek i gotuj około 5 minut. Odcedź.
TARE
- Czosnek przeciśnij przez praskę i wymieszaj z pozostałymi składnikami tare na gładki sos.
RAMEN
- Pierś z kaczki pokrój na plasterki, papryczkę chili pokrój na plasterki, jajka przekrój na połówki. Przygotuj wszystkie dodatki, tak, by szybko "złożyć" Twój ramen.
- Przygotuj 2 miski, w których będziesz serwować ramen i wlej do nich wrzącą wodę. Dzięki temu Twój ramen nie wystygnie za szybko. Przed podaniem odlej wodę z misek.
- Bulion z kaczki podgrzej do momentu, aż zacznie wrzeć i zmniejsz ogień. Trzymaj cały czas na małym ogniu.
- Z misek, w których serwujesz ramen wylej wodę i do każdej dodaj połowę przygotowanego tare. Do przygotowanego bulionu włóż porcję ugotowanego makaronu.
- Na makaronie ułóż plasterki piersi z kaczki, kapustę, grzyby i jajko. Posyp papryczką i listkami kolendry. Serwuj natychmiast.