prosta bagietka

5K
NA JĘZYKU
chrupiąca skórka i miękkie, pachnące wnętrze

Ich zapach budzi z najgłębszego snu – świeże, ciepłe bagietki. Chrupiąca skórka i miękki, delikatny środek. Do tego masło i odrobina soli. Albo oliwa. I sery. Śniadanie proste jak prosta bagietka. I obezwładniająco pyszne.

Smak najprostszy z możliwych – świeże pieczywo z odrobiną masła. Kojarzy mi się z dzieciństwem, babcią, która wyciągała z pieca pachnący chleb z piekarnika i zawsze kroiła mi z niego pierwszą kromkę. Babcia piekła go w piecyku opalanym drewnem i nic, wierzcie mi nic nie smakowało tak, jak ten chleb.

Pieczywo to dla mnie najwyższy stopień kuchennego wtajemniczenia. Jego przygotowanie wymaga nieco odwagi ale kiedy się zacznie to trudno się zatrzymać. Pierwsze chleby próbowałam piec w czasie, gdy mieszkałam w Londynie. Nie były perfekcyjne ale i tak smakowały nam bardziej niż produkty brytyjskich piekarzy. Dopiero po powrocie do Polski, kilku rozmowach z piekarzami i wielu, naprawdę wielu próbach poczułam się z pieczeniem chleba pewniej. I właśnie wtedy zachciało mi się… bagietek.

szczupła Paryżanka

No właśnie nie do końca. Choć w powszechnej świadomości to jeden z symboli Francji prawda znacznie rożni się od legendy. Francuzi lubią powtarzać, ze bagietka została wymyślona dla żołnierzy armii Napoleona. Pytanie jak mieliby zabierać długie bułki w marsz na wroga? No właśnie. Historia jest mniej romantyczna i zaczyna się od austriackiego wynalazku.

Austriacki piec piekarniczy rozgrzewał się do ponad 200 stopni. Dzięki parze wodnej ciasto na bułki szybko rosło a skórka stawała się chrupiąca. Długie, chrupiące bułki po upadku Napoleona do Paryża przywieźli austriaccy żołnierze. Zanim prosta bagietka podbiła serca Francuzów minęło jednak kolejne 100 lat.

Po recepturę piekarze sięgnęli w latach 20-tych ubiegłego wieku. Wojna światowa zdziesiątkowała Francuzów, rąk do pracy i specjalistów brakowało także w piekarniach. Długie bułki okazały się strzałem w dziesiątkę – prosta bagietka była pieczywem, które upiec mógł nawet średnio zdolny piekarz.

Własnoręcznie upieczona bagietka wymaga nieco wprawy i cierpliwości. Warto jednak spróbować, bo satysfakcja – ogromna.

PROSTA BAGIETKA

Porcja dla6 osób
Przygotowanie 4 godz.
pieczenie 35 min.

Składniki

  • 500 g mąki pszennej 550 lub 650
  • 1 i 1/2 łyżeczki suchych drożdży
  • 2 łyżeczki soli
  • 360 g ciepłej wody ( 40-45 stopni)

Sposób przygotowania

  • Drożdże wymieszaj z 60 g wody. Odstaw na 3 minuty. Mąkę przesiej do dużej miski. Dodaj drożdże z wodą i pozostałą wodę. Wymieszaj ręcznie lub mikserem. Przykryj i odstaw na 20 minut.
  • Do ciasta dodaj sól. Wyrabiaj ręcznie lub mikserem około 10 minut. Ciasto powinno być elastyczne, miękkie i gładkie. Uformuj kulę i przełóż do miski wysmarowanej olejem. Przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 2 godziny. Ciasto powinno podwoić objętość.
  • Wyjmij ciasto na oprószony mąką blat. Rozciągnij na kształt prostokąta. Złóż jak list: 1/3 ciasta od góry złóż do środka, to samo zrób z 1/3 od dołu, tak, by przykryła pierwszą część. Odwróć ciasto o 90 stopni tak, by dłuższy brzeg stanowił wysokość i znów rozciągnij i złóż. Powtórz tę czynność 3-4 razy. Ponownie uformuj kulę, włóż ciasto do miski, przykryj i odstaw w ciepłe miejsce na 30 minut.
  • Wyłóż wyrośnięte ciasto na blat i podziel na 3 równe części. Każdą część rozciągnij na blacie w prostokąt i złóż jak list dobrze sklejając ciasto. Rozciągnij ciasto lekko i powtórz składanie wzdłuż dłuższego brzegu dociskając lekko podstawą dłoni. Uformuj wałek "kulając" ciasto po blacie. Bagietka powinna mieć długość około 35 centymetrów.
  • Włącz piekarnik na maksymalną moc (u mnie 250 stopni). Włóż kamień do pieczenia lub blachę na której będziesz piec bagietki. Uformowane ciasto ułóż w formie do wyrastania bagietek (jeśli taką masz) albo poprzekładaj złożonymi i wysypanymi mąką ściereczkami kuchennymi. Odstaw do ostatniego rośnięcia na ok. 30-40 minut. Bagietki powinny podrosnąć, ale nie podwoić objętości.
  • Na dnie piekarnika ustaw żaroodporne lub metalowe naczynie z wrzątkiem. dczekaj 10-15 mint by piekarnik napełnil się parą. Możesz też spryskać wnętrze piekanika wodą, Bagietki natnij ukośnie ostrym nożem albo żyletką. Narzędzie musi być bardzo ostre, w innym przypadku zgnieciesz ciasto zamiast je naciąć. Za pomocą łopatki do pizzy lub deski do krojenia włóż bagietki do piekarnika. Piecz w najwyższej temperaturze około 12 minut, potem obniż temperaturę piekarnika do 200°C i piecz jeszcze około 20 minut, do zbrązowienia skórki.
    prosta bagietka 3
Kalorie: 313kcal
Typ dania: dodatki, pieczywo
Typ kuchni: francuska
Słowo kluczowe: bagietka, pieczywo
Wartości odżywcze
PROSTA BAGIETKA
Na 1 porcję przypada
Kalorie 313 Kalorie z tłuszczów 9
% zalecanego dziennego spożycia*
Tłuszcze 1g2%
Tłuszcze nasycone 1g6%
Sód 778mg34%
Potas 118mg3%
Węglowodany 65g22%
Błonnik 3g13%
Cukier 1g1%
Białko 10g20%
Witamina C 1mg1%
Wapń 14mg1%
Żelazo 4mg22%
* Procent dziennych wartości oparty na diecie 2000 kalorii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena




Close
© 2020-2021 PlateByKate.com Wszelkie prawa zastrzeżone.
Close