Ulubienica szefów kuchni, przysmak polskiej szlachty. Uwodzi smakiem – delikatna i aromatyczna przypomina mięso dzikiego ptactwa. Pieczona perliczka smakuje wybornie. W dodatku jest elegancka i znacznie zdrowsza od popularnego kurczaka. Przez lata zapomniana w wielki stylu wraca na polskie stoły.
Jest pyszna. Szlachetna w smaku, soczysta i bardzo elegancka. Na stołach Europy gości dłużej, niż moglibyście pomyśleć. W XVI wieku z afrykańskiego wybrzeża przywieźli perliczki Portugalczycy. Szybko okazało się się, że arystokratom smakuje nawet bardziej niż kury, kaczki czy gęsi. Była ozdobą eleganckich przyjęć także w Polsce. Do czasu, aż ją…. zapomniano. A szkoda – bo to jeden z najsmaczniejszych i najzdrowszych gatunków drobiu.
Myśleliście, ze kurczak i indyk to najchudsze co możecie wybrać z mięs? Poważny błąd. Perliczka jest chudsza. W dodatku jej mięso ma znacznie wyższą od popularnego drobiu zawartość białka i znacznie mniej kalorii. Jest dobre dla rekonwalescentów, sportowców i dzieci. No i smakoszy oczywiście.
DELIKATNA SZLACHCIANKA
By smakowała najlepiej trzeba obchodzić się z nią delikatnie. Zbyt długo smażona czy pieczona będzie po prostu sucha. Ale po kolei. Najpierw należy tę damę do pieczenia przygotować.
Moja pieczona perliczka zanim trafi do piekarnika całą noc odpoczywa w solance. Wystarczy spory garnek, woda i solidna porcja soli. Dzięki moczeniu mięso staje się jeszcze bardziej soczyste. Tak kurczaka przygotowuje jeden z moich ulubionych szefów kuchni i brytyjska gwiazda, Heston Blumenthal. Kurczaka piecze bardzo wolno w niskiej temperaturze. Niska to 90 stopni. Podobnie do pieczenia drobiu podchodzi polska gwiazda, Wojciech Modest Amaro – perliczkę piecze w zaledwie 145 stopniach. I dokładnie tak sama robię z perliczką. No prawie dokładnie.
Perliczka pieczona w 145 stopniach moim zdaniem nie dopieka się tak, jak powinna. Sama piekę ją w 165 stopniach. Nadziewam tym, na co akurat mam fantazję – cytryną, ziołami, kaszą, grzybami albo suszonymi śliwkami. Ważna jest technika pieczenia.
Perliczkę pieczemy 25 minut ułożoną na jednej nodze. Potem ją odwracamy i kładziemy na drugiej. Po kolejnych 25 minutach układamy piersią do dołu i pieczemy kolejne 25 minut. Potem… wyjmujemy z piekarnika, odwracamy piersią do góry i odstawiamy, żeby ptak odpoczął. Wystarczy pół godziny. Dzięki temu soki równo rozłożą się w mięsie.
Do pełni szczęścia brakuje już tylko chrupiącej skórki. Rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni. Pieczemy nasze ptaszysko 15-20 minut z termoobiegiem, tak, by skórka równo się przypiekła. Podajemy z warzywami i pieczonymi ziemniakami.
PS. wszystkie czasy dotyczą perliczki o wadze 1 kg i 300 gramów. Perliczkę najlepiej piec 25 minut na każde 450 gram wagi ptaka.
PIECZONA PERLICZKA
Składniki
- 1 perliczka 1 kg 300 g
- 1,5 litra wody
- 90 g soli
- 1/2 łyżeczki świeżo mielonego pieprzu
- 50 g masła
DODATKOWO
- dowolne przyprawy poza solą i pieprzem
- dowolny farsz
Sposób przygotowania
- Przygotuj solankę: sól rozpuść w wodzie. Dodaj pieprz i wymieszaj. Zanurz perliczkę w solance, przykryj i wstaw do lodówki na co najmniej 12 godzin.
- Piekarnik rozgrzej do 165 stopni. Przed pieczeniem wyjmij perliczkę z solanki i osusz. Natrzyj wybranymi przyprawami i nadziej.
- Piecz perliczkę 25 minut położoną na jednej nodze, 25 minut na drugiej i kolejne 25 min odwróconą piersią w dół. Wyjmij z piekarnika, odwróć piersią do góry i pozostaw w temperaturze pokojowej około 30 minut.
- Rozgrzej piekarnik do 200 stopni. Perliczkę nasmaruj masłem. Piecz z włączonym termoobiegiem około 20 minut do zarumienienia skórki.