Mazurek dla dorosłych. Pięknie złoty od adwokata i dzięki niemu lekko alkoholowy. Na cienkim jak opłatek kruchym cieście z odrobiną kwaśnej konfitury. Prosty ale efektowny mazurek z adwokatem.
Adwokat, ajerkoniak albo po prostu likier jajeczny – jakby go nie nazwać jest pyszny: żółty jak wiosenne kwiaty, pełen słodyczy złamanej zdecydowaną nutą alkoholu. Idealny do kremów, deserów, lodów i ciast. I do mazurka oczywiście.
Mazurek z adwokatem był moim pierwszym w życiu mazurkiem. Pomysł podpatrzyłam na blogu Doroty Świątkowskiej, której przepisy po prostu kocham. Szukałam czegoś oryginalnego i nowego na wielkanocny stół i ten mazurek jest właśnie taki: elegancki, zaskakujący i pyszny.
Baza to klasyczne kruche ciasto. A dobrego ciasta kruchego nie ma bez masła. Musi być dobrej jakości (nie margaryna i żadna mieszanka masła z tłuszczami roślinnymi) i musi być zimne. Ciasto zagniatamy szybko, by masło nie zdążyło się ogrzać i znów chłodzimy. Dzięki temu będzie leciutkie i chrupiące. Możesz zrobić to na blacie, siekając przesianą mąkę i cukier puder z masłem i resztą składników. Jeszcze szybciej będzie w malakserze.
mazurek z adwokatem – deser idealny
Kruche ciasto to jedno, to czym je wypełnimy – drugie. I tu właśnie pojawia się on – adwokat. W oryginalnym przepisie powstaje z niego śmietankowa żelka. Ja wolę bardziej piankową konsystencję nadzienia, dlatego zmniejszyłam ilość żelatyny a śmietanę – ubiłam. Co więcej – ubiłam ją z dodatkiem śmietanfix, bo dzięki temu struktura bitej śmietany jest zwyczajnie lepsza.
Słodycz adwokata pysznie uzupełnia konfitura. Moim zdaniem najlepiej sprawdza się ta z czarnej porzeczki, ale mazurek z adwokatem będzie równie pyszny z konfiturą z wiśni. Ważne, żeby dżem, którego użyjesz był wyraźnie kwaśny, bez nadmiernej ilości cukru. I jeszcze jedno – niezbyt dobrym połączeniem są powidła śliwkowe.
Mazurek z adwokatem wytrzyma 2-3 dni bez lodówki, jeśli będziesz go przechowywać w suchym i chłodnym miejscu w szczelnym opakowaniu. Ale rzadko wytrzymuje tak długo, bo znika ze świątecznego stołu błyskawicznie. Możesz go przygotować na bazie domowego ajerkoniaku, na który przepis znajdziesz na blogu.
Smacznego!
MAZUREK Z ADWOKATEM
Składniki
KRUCHE CIASTO
- 175 g mąki pszennej
- 100 g masła zimnego
- 25 g cukru pudru
- 1 łyżka kwaśnej śmietany
- 1 żółtko
KREM Z ADWOKATA
- 100 ml likieru adwokat
- 125 ml śmietanki kremówki
- 2 łyżeczki żelatyny w proszku
- 2 łyżeczki śmietanfix
DODATKOWO
- 5 łyżek konfitury z czarnej porzeczki lub konfitury wiśniowej
Sposób przygotowania
KRUCHE CIASTO
- Mąkę i cukier puder przesiej na blat. Dodaj masło i szybko posiekaj do momentu uzyskania drobnej kruszonki. Dodaj żółto i śmietanę i szybko zagnieć. Uformuj z ciasta kulę i owiń folią spożywczą. Włóż do lodówki na co najmniej godzinę.
- Z papieru do pieczenia wytnij jajo ( do narysowania odpowiedniego kształtu możesz użyć dna tortownicy o średnicy 20 cm). Z ciasta odetnij 1/10. Pozostałą część rozwałkuj w kształt jajka. Przyłóż wycięte z papieru jajo i dotnij ciasto do odpowiedniego kształtu. Odwróć ciasto tak, by papier znalazł się na dnie.
- Z pozostałego ciasta uformuj wałeczek. Brzeg jaja z ciasta posmaruj białkiem jaja. Przyklej wałek z ciasta.
- Piecz 15-18 minut w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni do zarumienienia ciasta. Odstaw do ostygnięcia.
KREM Z ADWOKATA
- Żelatynę wsyp do garnuszka i zalej taką ilością wody by ją przykryć. Odstaw na 10 minut do napęcznienia. Po tym czasie postaw na palniku i podgrzewaj mieszając, aż żelatyna całkowicie się rozpuści. Uważaj, by nie doprowadzać do wrzenia, bo żelatyna straci swoje właściwości żelujące. Zdejmij z palnika.
- W sporej misce wymieszaj adwokata i rozpuszczoną żelatynę.
- Śmietankę, z dodatkiem śmietanfix ubij na sztywna pianę.
- Ubitą śmietanę dodawaj łyżka po łyżce do likieru z żelatyną. Mieszaj delikatnie by piana nie opadła.
MAZUREK
- Na kruchym cieście rozsmaruj konfiturę i wyrównaj. Na owoce wylej krem krem z adwokata i wyrównaj. Udekoruj tak, jak lubisz najbardziej.