krystalizowane fiołki

2.9K
NA JĘZYKU
chrupiące pod zębami kryształki cukru, które ukrywają subtelny smak kwiatów

Oszronione cukrem, chrupiące od drobnych kryształków i po prostu piękne. I to przez duże “P”. Krystalizowane fiołki każdy deser, ciasto, tort zamienią w dzieło sztuki. Wystarczy odrobina cierpliwości i chwila wolnego czasu.

Niepozorne, drobne, przycupnięte w zakamarkach ogrodu – gdy fiołki podnoszą nad ziemię swoje drobne kwiatki zaczyna się wiosna. Kwitną bardzo krótko, zaledwie kilka tygodni marca i kwietnia. Potem drzewa i krzewy zasłaniają im dostęp do światła. Dlatego warto się pospieszyć, by trochę tych pięknych i smacznych kwiatków zachować na później.

Fiołki były ulubionym deserem wielkiej brytyjskiej monarchini Elżbiety I. Królowa uwielbiała słodycze a te, w jej czasach były symbolem statusu społecznego. Cukier sprowadzano z nowego świata, był więc nie tylko trudno dostępny ale i drogi. Arystokracja i bogacze z dumą obnosili zęby poczerniałe od próchnicy. Czarny garnitur zębów z dumą prezentowała też brytyjska królowa. Zęby popsuły jej kandyzowane fiołki. Smak tych kwiatów bardzo lubiła też cesarzowa Sisi. W Wiedniu do dziś zjeść można fiołkowe lody, ulubiony deser cesarzowej.

Fiołki można krystalizować albo kandyzować. Ta druga metoda polega na zanurzaniu kwiatów w gorącym syropie cukrowym a potem szybkim obtaczaniu pączków w krystalicznym cukrze. Delikatne płatki kwiatów pod wpływem temperatury kurczą się jednak. Dlatego od fiołków kandyzowanych wolę krystalizowane fiołki. Kilka małych kwiatków zmienia każdy deser w dzieło sztuki.

Krystalizowanie kwiatów nie jest trudne. Wymaga jednie sporo cierpliwości. Fiołki najlepiej zbierać w ciepły, słoneczny dzień, przed południem, kiedy zdążą obeschnąć z porannej wilgoci. Nie warto zbierać zbyt dużo naraz, bo drobne kwiaty szybko więdną. Poza fiołkami potrzebujemy jednie białka jaja i cukru. I miękkiego pędzelka.

Białko jaja lekko roztrzepuję. Potem zaczyna się zabawa. Każdy płatek każdego kwiatka trzeba po prostu posmarować białkiem z obu stron. Potem delikatnie obsypać cukrem i ułożyć do obeschnięcia na pergaminie.

Moja rada – najlepiej sprawdza się drobny cukier do wypieków. Zwykły cukier ma zbyt duże kryształki a cukier puder zbija się w kulki.

Rada nr 2 – zerwij kwiaty wraz z łodygami. Tak znacznie łatwiej utrzymać je w palcach.

KRYSTALIZOWANE FIOŁKI

Składniki

 • 1 szklanka kwiatów fiołka
 • 1 szklanka drobnego cukru
 • 1 białko jaja

Sposób przygotowania

 • Białko jaja porządnie rozkłóć widelcem. Przygotuj miseczkę z cukrem.
  krystalizowane fiołki 3
 • Za pomocą pędzelka płatki każdego kwiatu z obu stron posmaruj białkiem jaja. Każdy kwiat z obu stron obsyp cukrem.
  krystalizowane fiołki
 • Susz na pergaminie z dala od światła słonecznego około doby lub przez godzinę w piekarniku nagrzanym do 50 stopni, najlepiej z termoobiegiem.
  krystalizowane fiołki 2

Uwagi

Krystalizowane fiołki przechowuj do 4 tygodni w lodówce.
Typ dania: deser
Typ kuchni: fusion
Słowo kluczowe: fiołki, jadalne kwiaty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena
Close
© 2020-2021 PlateByKate.com Wszelkie prawa zastrzeżone.
Close