dżem z pomidorów

1.5K
NA JĘZYKU
kruche migdałowe ciasto, lekki chrupiący krem i delikatna kwaśność sliwek

Nie sądziłam, że może smakować tak dobrze. Jest słodki. Jest pikantny. A wszystko pięknie łączą nuty umami. Dżem z pomidorów. Moje kulinarne odkrycie sezonu.

Przepis przeczytałam dawno temu w jednym z anglojęzycznych blogów, które pochłaniałam nałogowo mieszkając w Anglii. Autorka, Sue Moran nazywa go staromodnym dlatego szukałam korzeni tego przepisu w kuchni anglosaskiej. A kulinarne śledztwo wykazało, że dżem z pomidorów robią i w Grecji i w Portugalii. Ale ten od Sue okazał się bezkonkurencyjny.

Idealnie pasuje do serów więc sprawdzi się jako przekąska. Dobrze komponuje się z wędlinami i mięsami z grilla. Z krakersami tworzy duet nie tylko smaczny, ale pysznie chrupiący. Szukasz oryginalnego dodatku do burgerów? Dżem z pomidorów to dodatek idealny. A co najważniejsze – przygotowanie to po prostu pestka.

dżem z pomidorów

oryginalny dodatek do serów i wędlin

Podstawa tego przepisu to oczywiście pomidory. Możesz użyć czerwonych dojrzałych pomidorów malinowych, mięsistych pomidorów śliwkowych a nawet zielonych pomidorów. Wszystkie dadzą nieco inny, ale równie pyszny efekt.

Czego będziesz potrzebować?

  • POMIDORY – najchętniej używam polnych pomidorów malinowych, bo mają niewiele pestek i są mięsiste. Najważniejsze, żeby były dojrzałe i słodkie.
  • CUKIER – ten najzwyklejszy biały sprawdza się najlepiej, ale eksperymentowałam też z trzcinowym muscavado i miodem. Ale pamiętaj, ze słodziwa trzeba sporo.
  • OCET – nadaje dżemowi głęboki smak, więc go nie pomijaj. Możesz użyć octu jabłkowego albo octu z czerwonego wina.
  • PŁATKI CHILI – nadają dżemowi pikanterii
  • SOS WORCESTERSHIRE – to mnóstwo umami i głębia smaku. Jeśli nie masz go w spiżarce użyj sosu sojowego ale ilość zmniejsz o połowę.

Dżem z pomidorów możesz przechowywać z lodówce. Duża ilość cukru świetnie go konserwuje wiec wytrzyma w chłodzie 3-4 tygodnie. A jeśli chcesz go przechowywać dłużej to polecam pasteryzację.

PS. Jeszcze zdążysz uzupełnić spiżarnię o rewelacyjny dżem brzoskwiniowy. Przepis jest tutaj.

DŻEM Z POMIDORÓW

Porcja dla0

Składniki

  • 1 kg dojrzałych pomidorów
  • 500 g cukru
  • 100 ml octu jabłkowego
  • 1/2 łyżeczki płatków papryki
  • 50 ml sosu Worchestershire

Sposób przygotowania

  • Pokrój pomidory w małą kostkę i przełóż do garnka o grubym, nieprzywierającym dnie.
    dżem z pomidorów 4
  • Dodaj cukier, ocet, płatki chili i sos Worcestershire. Wymieszaj.
  • Gotuj na średnim ogniu często mieszając aż dżem zacznie gęstnieć. Gotuj do momentu aż będzie miał konsystencję gęstej marmolady.
  • Gorący dżem przełóż do słoiczków i dokładnie zakręć. Jeśli ma trafić do spiżarni musisz dżem zapasteryzować. Zakręcone słoiki umieść w garnku wyłożonym bawełnianą ściereczką. Zalej wodą do ¾ wysokości i zacznij podgrzewać. Gdy woda się zagotuje zmniejsz ogień i gotuj jeszcze przez 15 minut. Gorące słoiki ostrożnie wyjmij z garnka i odstaw na blat wieczkiem do dołu. Gdy ostygną przenieś w chłodne i ciemne miejsce.
    dżem z pomidorów 3

Uwagi

Uwaga: aby przetestować domowe dżemy i sprawdzić, czy osiągnęły „punkt żelowania”, włóż mały talerz do zamrażarki, a gdy uznasz, że dżem jest gotowy, weź niewielką ilość i połóż go na talerzu. Włóż go ponownie do zamrażarki na minutę lub dwie, a następnie sprawdź palcem… jeśli dżem zmarszczy się i będzie sprawiał wrażenie „żelowanego”, to znaczy, że jest gotowy.
Typ dania: konfitury, przekąska, przetwory
Typ kuchni: amerykańska
Słowo kluczowe: chutney, dżem, pomidory, przekąska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena




Close
© 2020-2021 PlateByKate.com Wszelkie prawa zastrzeżone.
Close