crème brûlée z cukrem lawendowym

753
NA JĘZYKU
lekki, słodki krem pod warstwą kruchego karmelu

Francuski. Klasyczny. Genialnie prosty. Crème brûlée to arystokracja wśród deserów. Pod warstwą chrupiącego karmelu skrywa słodycz i wanilię zamkniętą w delikatnym, jajecznym kremie.

To deser najprostszy z najprostszych a jednocześnie… skomplikowany. Wymaga czułości, delikatności i cierpliwości. Jeśli gdzieś się spieszysz to nawet nie zaczynaj. Jeśli poświęcisz mu trochę czasu i uwagi to delikatny smak kremu wolniutko rozpłynie się na podniebieniu.

W dosłownym tłumaczeniu to “przypalony krem”. Jako pierwszy przepis crème brûlée w swojej książce kucharskiej opisał oczywiście Francuz, François Massialota. Był rok 1691. Podobno wymyślił deser z powodu kaprysu młodego księcia, któremu znudziły się serwowane przez kucharzy specjały. Wtedy genialny Francuz posypał krem cukrem i przyłożył do niego rozżarzone żelazo. Cukier się skarmelizował ale krem pod nim pozostał lekki i delikatny.

Francuzi uznają dziś crème brûlée za swój narodowy przysmak a w restauracjach w każdej minucie słychać dźwięk łyżeczki, która rozbija kruchy karmel. Hiszpanie i Portugalczycy do dziś poddają francuskie korzenie deseru w wątpliwość bo i w Hiszpanii i w Portugalii znajdziemy lokalne wersje “przypalonego kremu”.

crème brûlée krok po kroku

By wyczarować klasyczny, francuski ( umówmy się ) deser potrzeba zaledwie 4 składników: dobrych, wiejskich jajek, cukru, śmietanki i wanilii. I jednej ważnej przyprawy, bez której to co najsmaczniejsze rzadko powstaje – cierpliwości. Krem wymaga powolnego pieczenia w niskie temperaturze a potem jeszcze wolniejszego chłodzenia.

Z lodówki wyciągamy go dopiero przed podaniem. I wtedy zaczyna się prawdziwa magia. Krem posypujemy cienka warstwą cukru i włączamy kuchenny palnik. Płomień błyskawicznie zmienia cukier w karmel. Jeśli nie masz palnika rozgrzej porządnie ( do maksymalnej temperatury )górny ruszt piekarnika. Kokilki z kremem wstaw na najwyższy możliwy poziom piekarnika, jak najbliżej grzałki. Piecz tylko do momentu zbrązowienia cukru

Przygodę z francuską klasyką warto zacząć od przepisu podstawowego, najlepiej w wolny weekend. Kiedy opanujesz podstawy możesz dowolnie bawić się smakami. Moja ulubiona wersja to crème brûlée intensywnie pachnie lawendą. Sposób jest prosty – zamiast zwykłego cukru używam cukru lawendowego. Tu macie przepis nie tylko na cukier lawendowy ale też w innych, ciekawych smakach.

CREME BRULE Z CUKREM LAWENDOWYM

Porcja dla6 osób
Przygotowanie 15 min.
Czas gotowania 3 godz.
chłodzenie 12 godz.

Składniki

 • 6 żółtek
 • 100 g drobnego cukru ( lub cukru lawendowego )
 • 500 ml śmietanki 36%
 • ziarenka z dwóch lasek wanilii lub 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
 • 50 g brązowego cukru do posypania

Sposób przygotowania

 • Żółtka utrzyj z cukrem na gładki, biały krem. Cukier powinien się całkowicie się rozpuścić. Dodaj ziarenka wanilii ( lub ekstrakt waniliowy ).
 • Powoli, cały czas mieszając dodawaj do jajek śmietankę. Jeśli na masie pojawi się piana odstaw mieszaninę na mniej więcej godzinę. Mieszaj od czasu do czasu, by pozbyć się nadmiaru powietrza.
 • Piekarnik rozgrzej do temperatury 130 stopni. Kokilki lub ramekiny wstaw do większego naczynia/formy do zapiekania. Wlej do nich masę jajeczną. Większe naczynie napełnij zagotowaną wodą.
  creme brule 3
 • Wstaw do piekarnika. Zapiekaj 3 godziny. Masa powinna się lekko ściąć, ale nie zarumienić. Delikatnie wyjmij z piekarnika i wystudź. Wstaw na kilka godzin a najlepiej na całą noc do lodówki.
 • Przed podaniem posyp każdą porcję brązowym cukrem. Za pomocą palnika skarmelizuj cukier. Jeśli nie masz palnika rozgrzej górny ruszt piekarnika do najwyższej temperatury. Wstaw kokilki z kremem na najwyższy poziom piekarnika. Zapiekaj do momentu, aż cukier się skarmelizuje.
  creme brule 4
 • Prosty przepis na cukier lawendowy znajdziesz tu:
Typ dania: deser
Typ kuchni: francuska
Słowo kluczowe: crème brûlée, cukier lawendowy, karmel, krem jajeczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena
Close
© 2020-2021 PlateByKate.com Wszelkie prawa zastrzeżone.
Close