Prosty, ale niełatwy. Klasyczny ale zaskakujący. Makaron carbonara ze szparagami – idealne połączenie tradycyjnego przepisu z wiosennym, zielonym akcentem. I do tego niezwykle pyszny.
Ze śmietaną, czy bez? A może z łyżką mascrpone? Na pewno znacie tych, którzy na słowa “carbonara” i “śmietana” reagują nagłym zapowietrzeniem i solidnym monologiem o wyższości receptur bez nabiału. Nie znam chyba przepisu, który w kucharzach budziłby tak skrajne emocje. Zwłaszcza, że pytań o idealną carbonarę jest więcej. Całe jajka czy tylko żółtka? Boczek? A może tylko i wyłącznie panchetta? To ja może spokojnie poczekam aż opadnie bitewny kurz i w tym czasie obiorę szparagi?
Carbonarę jadłam na wiele sposobów. Ze śmietaną, bez śmietany, na żółtkach i na jajkach, o różnych rodzajach wędzonych mięs nie wspomnę. Łączyło je jedno – smak. Delikatna emulsja z jajek i zdecydowany aromat mięsa. Kwintesencja porządnego, prostego obiadu. Szparagi dodają codziennej carbonarze elegancji, świeżości i lekkości, które pogodzą zwaśnione plemiona kucharzy.
wiosna na talerzu
Carbonara ze szparagami jest prosta, ale nie jest łatwa, jak to carbonara. Kluczowy jest spokój i wyczucie. Ale najważniejszym patentem, podobnie jak w przypadku makaronu ze szparagami i pistacjami jest… woda, w której gotował się makaron. Pod koniec gotowania makaronu odlewam mniej więcej 1/3 szklanki wody i dodaję do podsmażonych szparagów. Duszę je jeszcze około minuty. W ten sposób powstaje szparagowy bulion, którego aromat podbije smak carbonary. Ale w przepisie ma jeszcze jedno, ważne zadanie.
Najtrudniejszą sztuką w przypadku carbonary jest to, by sos zgęstniał ale się nie ściął. Nie ma nic gorszego niż makaron z jajecznicą. By tego uniknąć roztrzepane jajka z parmezanem dodajemy do gorącego makaronu wymieszanego ze szparagowym bulionem i spokojnie mieszamy jednocześnie delikatnie podgrzewając. To najlepszy sposób na carbonarę doskonałą.
Carbonara ze szparagami to przepis dla mięsożerców. Bardzo łatwo jednak zmienić go w przepis wegetariański. Wystarczy pominąć boczek, a szparagi podsmażyć na odrobinie masła. Szczypta wędzonej papryki doda makaronowi aromatu.
CARBONARA ZE SZPARAGAMI
Składniki
- 160 g makaronu
- 200 g szparagów
- 80 g boczku wędzonego
- 4 jajka
- 30 g parmezanu startego
- sól, świeżo mielony pieprz
Sposób przygotowania
- Boczek pokrój na małe kawałki. Szparagi oczyść i pokrój na kawałki zachowując główki. W osobnej miseczce wymieszaj jajka z parmezanem.
- Boczek przełóż na suchą patelnie i zacznij podgrzewać często mieszając. Smaż kilka minut na złoto. Usmażony boczek zdejmij z patelni pozostawiając na niej wytopiony tłuszcz.
- W sporym garnku zagotuj wodę. Dodaj makaron i gotuj według instrukcji na opakowaniu.
- Na patelnię wrzuć pokrojone szparagi, oprócz główek. Smaż 4-5 minut od czasu do czasu mieszając. Dodaj główki szparagów o smaż kolejne 3 minuty. Dodaj 1/3 szklanki wody z gotowania makaronu i gotuj 2-3 minuty na wolnym ogniu.
- Makaron odcedź i wzuć z powrotem do garnka. Dodaj szparagi wraz z wodą, w kórej się dusiły, usmażony boczek i wymieszaj. Dodaj jajka i znów wymieszaj. Zacznij delikatnie podgrzewać cały czas mieszając.
- Podawaj ze świeżo zmielonym pieprzem oprószone natką pietruszki.
Witam.
A czy można wrzucić makaron na patelnię, gdzie dusi się ten “bulion szparagowy”?
Czy to wyjdzie na to samo, czy jednak trzeba wszystko do garnka. bo na patelni np. będzie za gorąco dla jajek?
Teoretycznie można, ale musisz być bardzo ostrożny, żeby jajka nie ścięły się na jajecznicę. Garnek po odlaniu makaronu będzie po prostu chłodniejszy i łatwiej w ten sposób uzyskać odpowiednią konsystencję sosu
Rozumiem, ok, dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.